Mekongi jõgi, Laos (galerii)

2 minutit lugemist

Mekong on jõgi Kagu-Aasias. Mekong algab Tiibetist Guozongmucha mäe jalamilt 5224 meetri kõrguselt, voolab põhiliselt kagusse läbi Hiina Yunnani provintsi, Birma, Laose, Tai, Kambodža ja Vietnami Lõuna-Hiina merre. Mekongi pikkus on 4 350 km.

Ehkki Mekongi jõgi suubub Lõuna-Hiina merre väljaspool Kambodžat, Vietnamis, algab selle delta juba Phnom Penhi juures. Jõgi on laevatatav kogu riigis.
Enamik Kambodžast kuulub Mekongi valglasse. Ainult riigi edelarannikul on väike piirkond, mida eraldavad muust riigist Kardemonimäed ja Elevandipiirkond ning kust jõed voolavad otse merre.

« of 5 »

Kambodža suurim järv on Tonle Sab, mis on ka suurim mageveejärv Kagu-Aasias. See on Mekongiga ühenduses Tonle jõe kaudu, mis ühineb Mekongiga Phnom Penhis. Järve keskmine veetase võib langeda 1–1,5 meetrini ja pindala kahaneda 2500–2700 ruutkilomeetrini. Kui vihmad tõstavad Mekongi taset, hakkab Tônlé Sabi jõgi septembris-oktoobris tagurpidi voolama, Tônlé Sabi jõe veetase tõuseb 9–15 meetrini ja pindala kasvab 15 000–25 000 ruutkilomeetrini. See väldib ka üleujutusi allpool Phnom Penhi. Kui Mekongi tase alaneb, hakkab jõgi taas põhjast lõunasse voolama.
Phnom Penhis jaguneb Mekong neljaks ja seda tuntakse Nelja Näona (Chattomukh): kirdest voolab linna sisse Mekong, loodes on Tônlé Sab ning linnas algab Mekongi delta jõe jagunemisega kahte harusse (Mekong ja Basak).
Taimestik
Kambodžas on mitmekesine taimestik ja loomastik, millest enamik on koondunud Tonle Sabi järve äärde. Kambodža aladel kasvavad banaan, kautšuk, kookos, kapok, mango ja apelsin. Vihmametsade osakaal on maharaiumise ja põletamise tõttu drastiliselt vähenenud. Kui 1970. aastal kattis 70% Kambodžast ürgmets, siis 2007. aastaks oli metsaga kaetud vaid 3,1%.
Rahvusvaheline Looduskaitseliit on paljud liigid kandnud metsade hävitamise, salaküttimise, ebaseadusliku kaubanduse, liigse põllunduse või kalastamise tõttu ohustatud liikide nimekirja.
Loomastik
Kambodža looduses leidub punahunte, elevante, hirvi, pantreid, karusid ja tiigreid, lindudest kormoraane, kurgi, papagoisid, faasaneid, samuti arvukalt mürkmadusid. Metsa pindala vähenemine, miiniväljad ja reguleerimata küttimine on riigi loomastiku mitmekesisust järsult vähendanud.

NB! Loe ka:
Punase mere võlud ja ohud (galerii)
Brasiiliat avastamas (galerii)
Iguassu joastik (Brasiilia/Argentiina)
NewYork-2016
Universal Studios Los Angeleses (galerii)
Colorado Suur kanjon (galerii)
USA Santa Monica (galerii)
Bangkok (galerii)
Pisa
Itaalia, San Marino (ainult galerii)
Rooma (ainult galerii)
Veneetsia (ainult galerii)