Margaret Thatcher –  põikpäine raudne leedi

4 minutit lugemist

8. aprillil 2013 suri 86-aastaselt insuldi tagajärjel (2000. ja 2001. aastal sai Thatcher mitu insulti, mis halvendasid oluliselt tem mälu) endine Briti peaminister Margaret Thatcher, austatud ja vihatud, kuid mitte kunagi armastatud. Kuigi ta pääses parlamenti juba 1953. aastal, sai ta esimese ministrikoha alles Edward Heathi valitsuses haridusministrina. Ministrina otsustas ta lõpetada koolides tasuta piima jagamise, mis tõi talle hüüdnime „Piimavaras“.

3. mail 1979 valiti Margaret Thatcher Inglismaa esimeseks naispeaministriks. Thatcher oli karmi käega poliitik, kes üritas riiki majandusraskustest välja aidata. Tema suurimaks vaenlaseks oli töötajate õigusi kaitsvad ametiühingud, kelle mõju üritas iga hinna eest vähendada. Thatcheri arvates oli erastamine see võluvägi, mis käivitab majanduse ja lahendab kõik maised probleemid. Muide, nn turumajanduse spetsialistide hulgas püsib visalt veendumus, et inimene töötab hästi ainult eraettevõttes, riiklikus ettevõttes aga veab seanahka ja toodab praaki.

Parimad sõbrad Margaret Thatcher ja Ronald Reagan, kes kunagi ütles, et Thatcher on ainuke mees Inglise valitsuses.

Nokk kinni, saba lahti! Karmid meetmed olid mõneti majanduslikult edukad, kuid tõid kaasa töötute arvu järsu suurenemise ning lisaks veel hulga teravaid sotsiaalseid probleeme. Massiliselt hakati sulgema ebarentaableid söekaevandusi. Töötus tõusis 20%ni, endised kaevurid (ühtekokku pool miljonit meest) hakkasid jooma, nad ei leidnud mingit väljapääsu, sest olid üleliigsed. Thatcherit ei huvitanud absoluutselt, kuidas töötuks jäänud kaevurid oma eluga hakkama saavad ja kas või millal nad üldse uue töökoha leiavad. Töötuid kaevureid manitseti, neid püüti harida: ärge jooge ja suitsetage. Kaevurid küsisid vastu: mis meil siis teha on, vaatame jalgpalli, muud selle abiraha eest ei saa…
Oma tegevuses peaministrina ei olnud Thatcher mitte niivõrd eesmärgikindel, kuivõrd väga põikpäine, veendunud kõigi oma otsuste õiguses. 1990. aastal võttis ta vastu hulga vastakaid otsuseid, millest enim vastuseisu tekitas kinnisvaramaksu asendamine isikumaksuga. Äärmiselt ebapopulaarne otsus tõi kaasa üleriigilised rahvarahutused.
22. novembril 1990 astus Thatcher pisaraid valades tagasi (talle väga meeldis peaminister olla). Valitsusjuhina õnnestus tal küll elavdada majandust, kuid ei suutnud lahendada ühtki olulist sotsiaalset probleemi. Mart Laar peab ennast uhkusega Thatcheri õpilaseks. Ja millega tal siis uhkustada on? Kahtlasevõitu ärastamistega 1990. aastate alguses, mille tagajärjel tekitati Eestis kunstlikult rikaste klass, kuigi me kõik alustasime pärast kroonile üleminekut peaaegu et nullpunktist. Üleöö tekkisid vabrikandid, trükikodade ja kõikvõimalike ettevõtete omanikud. Ei tea kust kargasid iga nurga tagant välja turumajanduse spetsialistid, endised komnoored ja kommunistid. Ühe aasta jooksul hävitati kolhoosid ja sovhoosid, mille loomiseks oli kulunud 40 aastat. Ja mis asemele loodi: söötis põllud, inimestest tühjenevad talud ja külad… Tänini on vastuseta küsimus: kuhu kadus kolhooside-sovhooside masinapark, traktorid, kombainid, veoautod jne. Aurasid lihtsalt ära või?

USA president Ronald Reagan olevat öelnud, et Thatcheril on Marilyn Monroe huuled ja Caligula silmad.

Thatcher muutis Londoni ihaldusväärseks ja tegusaks finantskeskuseks. 19 aastat hiljem tabas maailma majanduskriis, millest ei jäänud puutumata ka Inglismaa. See kriis tõestas, et ainuüksi maksude pideva tõstmisega, erastamisega, suurpankade süüdimatu, kontrollimatu ja piiramatu võimutsemisega ja rikaste muutmisega veelgi rikkamaks ei ole toonud õnne ühegi rahva õuele. Aga lihtrahva heaolu pole kunagi valitsusi huvitanud…
Üks vastuolulisemaid pooli Thatcheris oli tema viha sakslaste vastu. Tema arvates ei olnud sakslaste natsionalism surnud ning kui lasta neil uuesti tõusta, siis nad võivad proovida Euroopat samamoodi domineerida nagu sõja ajal. Sellepärast oli Thatcher ka Saksamaa taasühinemise vastu. Kui mainiti Thatcherile, et sakslased olid rahaliselt väga palju Euroopa liitmisele kaasa aidanud, siis vastas Thatcher, et sakslased lihtsalt maksavad tagasi selle eest, mis nad sõjas tegid. Ja selles osas ta ei eksinud.
Vähemalt alates 1970-ndate teisest poolest on Suurbritannia olnud Euroopa Liidu suhtes tõrges osaline, olles alatasa liidu finantside osas kriitiline. Näiteks ei liitunud Suurbritannia Euroopa uue rahavahetuskursi süsteemiga, kui see loodi 1979. Ka Thatcher oli alatasa Euroopa Liidu suhtes kriitiline ning ei kartnud kunagi enda arvamust avaldada. Näiteks tema kuulsas 1988. aasta Brugge kõnes oli ta Euroopa Liidu üha ühineva vaimu vastu, võrreldes Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga, mis on üritanud pikki aastaid kontrollida kõike ühest kohast, kuid see on läbi kukkunud.
2008. aastal tehti teatavaks, et Thatcher kannatab progresseeruva dementsuse all. 19. juulil 2010 võttis ta viimast korrda osa Ülemkoja istungist. 2012. aasta detsembris kolis ta aga Londoni hotelli Ritz sviiti, kus ta 8. aprillil 2013 insuldi tagajärjel suri.

Tunnuspildil: Margaret Thatcher kõnelemas.

MAAJA

0

Your Cart