Margaret Thatcher –  põikpäine raudne leedi

8 minutit lugemist

8. aprillil 2013 suri 86-aastaselt insuldi tagajärjel (2000. ja 2001. aastal sai Thatcher mitu insulti, mis halvendasid oluliselt tem mälu) endine Briti peaminister Margaret Thatcher, austatud ja vihatud, kuid mitte kunagi armastatud.

Kuigi ta pääses parlamenti juba 1953. aastal, sai ta esimese ministrikoha alles Edward Heathi valitsuses haridusministrina. Ministrina otsustas ta lõpetada koolides tasuta piima jagamise, mis tõi talle hüüdnime „Piimavaras“.
3. mail 1979 valiti Margaret Thatcher Inglismaa esimeseks naispeaministriks. Thatcher oli karmi käega poliitik, kes üritas riiki majandusraskustest välja aidata. Tema suurimaks vaenlaseks oli töötajate õigusi kaitsvad ametiühingud, kelle mõju üritas iga hinna eest vähendada. Thatcheri arvates oli erastamine see võluvägi, mis käivitab majanduse ja lahendab kõik maised probleemid. Muide, nn turumajanduse spetsialistide hulgas püsib visalt veendumus, et inimene töötab hästi ainult eraettevõttes, riiklikus ettevõttes aga veab seanahka ja toodab praaki.

Parimad sõbrad Margaret Thatcher ja Ronald Reagan, kes kunagi ütles, et Thatcher on ainuke mees Inglise valitsuses.

Nokk kinni, saba lahti! Karmid meetmed olid mõneti majanduslikult edukad, kuid tõid kaasa töötute arvu järsu suurenemise ning lisaks veel hulga teravaid sotsiaalseid probleeme. Massiliselt hakati sulgema ebarentaableid söekaevandusi. Töötus tõusis 20%ni, endised kaevurid (ühtekokku pool miljonit meest) hakkasid jooma, nad ei leidnud mingit väljapääsu, sest olid üleliigsed. Thatcherit ei huvitanud absoluutselt, kuidas töötuks jäänud kaevurid oma eluga hakkama saavad ja kas või millal nad üldse uue töökoha leiavad. Töötuid kaevureid manitseti, neid püüti harida: ärge jooge ja suitsetage. Kaevurid küsisid vastu: mis meil siis teha on, vaatame jalgpalli, muud selle abiraha eest ei saa… Muide, Thatcher kavatses 1984. aastal saata kaevandustesse 4500 sõdurit streigimurdjatena, et ei katkeks elektrijaamde kivisöega varustamine. Lõpuks suruti streik 1985. aastal jõuga maha.
Oma tegevuses peaministrina ei olnud Thatcher mitte niivõrd eesmärgikindel, kuivõrd väga põikpäine, veendunud kõigi oma otsuste õiguses. 1990. aastal võttis ta vastu hulga vastakaid otsuseid, millest enim vastuseisu tekitas kinnisvaramaksu asendamine isikumaksuga (poll tax). Äärmiselt ebapopulaarne otsus tõi kaasa üleriigilised rahvarahutused.
22. novembril 1990 astus Thatcher pisaraid valades tagasi (talle väga meeldis peaminister olla). Valitsusjuhina õnnestus tal küll elavdada majandust, kuid ei suutnud lahendada ühtki olulist sotsiaalset probleemi.
Mart Laar peab ennast uhkusega Thatcheri õpilaseks. Ja millega tal siis uhkustada on? Kahtlasevõitu ärastamistega 1990. aastate alguses, mille tagajärjel tekitati Eestis kunstlikult rikaste klass, kuigi me kõik alustasime pärast kroonile üleminekut peaaegu et nullpunktist. Üleöö tekkisid vabrikandid, trükikodade ja kõikvõimalike ettevõtete omanikud. Ei tea kust kargasid iga nurga tagant välja turumajanduse spetsialistid, endised komnoored ja kommunistid. Ühe aasta jooksul hävitati kolhoosid ja sovhoosid, mille loomiseks oli kulunud 40 aastat. Ja mis asemele loodi: söötis põllud, inimestest tühjenevad talud ja külad… Tänini on vastuseta küsimus: kuhu kadus kolhooside-sovhooside masinapark, traktorid, kombainid, veoautod jne. Aurasid lihtsalt ära või?

USA president Ronald Reagan olevat öelnud, et Thatcheril on Marilyn Monroe huuled ja Caligula silmad.

Thatcher muutis Londoni ihaldusväärseks ja tegusaks finantskeskuseks. 19 aastat hiljem tabas maailma majanduskriis, millest ei jäänud puutumata ka Inglismaa. See kriis tõestas, et ainuüksi maksude pideva tõstmisega, erastamisega, suurpankade süüdimatu, kontrollimatu ja piiramatu võimutsemisega ja rikaste muutmisega veelgi rikkamaks ei ole toonud õnne ühegi rahva õuele. Aga lihtrahva heaolu pole kunagi valitsusi huvitanud…
Üks vastuolulisemaid pooli Thatcheris oli tema viha sakslaste vastu. Tema arvates ei olnud sakslaste natsionalism surnud ning kui lasta neil uuesti tõusta, siis nad võivad proovida Euroopat samamoodi domineerida nagu sõja ajal. Sellepärast oli Thatcher ka Saksamaa taasühinemise vastu. Kui mainiti Thatcherile, et sakslased olid rahaliselt väga palju Euroopa liitmisele kaasa aidanud, siis vastas Thatcher, et sakslased lihtsalt maksavad tagasi selle eest, mis nad sõjas tegid. Ja selles osas ta ei eksinud.
Vähemalt alates 1970-ndate teisest poolest on Suurbritannia olnud Euroopa Liidu suhtes tõrges osaline, olles alatasa liidu finantside osas kriitiline. Näiteks ei liitunud Suurbritannia Euroopa uue rahavahetuskursi süsteemiga, kui see loodi 1979. Ka Thatcher oli alatasa Euroopa Liidu suhtes kriitiline ning ei kartnud kunagi enda arvamust avaldada. Näiteks tema kuulsas 1988. aasta Brugge kõnes oli ta Euroopa Liidu üha ühineva vaimu vastu, võrreldes Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga, mis on üritanud pikki aastaid kontrollida kõike ühest kohast, kuid see on läbi kukkunud. Thatcher oli omal moel euroskeptik, olenemata seejuurtes populist. Tihedamlt lõimitud Euroopa Liidule probleeme ennustanud Thatcher nimetas seda utoopiaks ja nägi ühendust pigem suure vabakaubandustsoonina.  1. novembril 1990 astus protestiks peaministri Euroopa-poliitika vastu tagasi välisminister Geoffrey Howe. Thatcheri euroskeptiline hoiak pahandas ka paljusid tema parteikaaslasi ning välisministri tagasiastumine vähendas tema usladusväärsust konservatiivide seas.
2003. aastal ilmunud raamatus „Statecraft: Strategies for a Changing World” (Riigivalitsemiskunst) andis Thatcher soovituse võtta kolm Balti riiki NATO liikmeks: „Need arenenud, väga andekad ja üdini Euroopa rahvad näevad end osana läänest ja tahavad olla sellega tihedasti lõimitud. Venemaal ei ole õigust seista nende teel.”
Pärast mitut insulti soovitasid arstid Thatcheril 2002. aastal avalikest esinemistest loobuda. 20. sajandi pikima ametiajaga peaminister ja tolle ajani ainus naissoost Briti valitsusjuht elaski viimastel aastatel avalikkusest tagasi tõmbununa ning teda kimbutasid mitmed tervisehädad. Dementsuse süvenemise tõttu ilmus ta üha harvemini avalikkuse ette. Thatcheri tütar meenutas, et emale tuli korduvalt meelde tuletada, et tema abikaasa Denis suri juba 2003. aastal.
Pärast Ronald Reagani surma reisis ta 2004. aastal viimast korda USA-sse, et 11. juunil Washingtonis toimuvast matusetseremooniast osa võtta. Thatcher oli üks neljast isikust, keda Reagan oli isiklikult palunud, et ta tema matustel kõneleks. Seoses Thatcheri halva tervisega oli kõne varem salvestatud ja edastati Reagani matusetseremoonia ajal ekraanidel.
2008. aastal tehti teatavaks, et Thatcher kannatab progresseeruva dementsuse all. 19. juulil 2010 võttis ta viimast korda osa Ülemkoja istungist. 2012. aasta detsembris kolis ta aga Londoni hotelli Ritz sviiti, kus ta 8. aprillil 2013 järjekordse insuldi tagajärjel suri.
Thatcherile korraldati kuninganna nõusolekul sõjaväeliste auavaldustega tseremooniaalsed matused. Matusetseremoonia toimus Londonis Püha Pauluse katedraalis, kus 1965. aaastal saadeti ära Briti sõjaaegne peaminister Winston Churchill, 2002. aastal kuninganna ema Elizabeth ja 1997. aastal Walesi printsess Diana.

Soovimatu audoktor
Margaret Thatcher on üks 26 Briti peaministrist, kes on hariduse saanud Oxfordis. Thatcheri avaldus keemiaõpinguteks lükati algul tagasi, aga kui teine kandidaat ootamatult oma avalduse tagasi võttis, pääses ta siiski 1943. aastal ülikooli ja sai sealt bakalaureusekraadi. Väidetavalt tundis Thatcher suuremat uhkust selle üle, et on esimene teadusliku taustaga peaminister, kui selle üle, et temast sai esimene naissoost peaminister. Kuigi ta oli uhke oma Oxfordi tausta üle, oli ta peaministrina alma materi tudengite ja õppejõudude seas äärmiselt ebapopulaarne. Põhjuseks oli tema üdini konservatiivne majanduspoliitika, mis kärpis 1980. aastatel drastiliselt hariduse ja teaduse rahastamist. Ta oli ainus Teise maailmasõja järgne Oxfordis õppinud Briti peaminister, keda ei valitud ülikooli audoktoriks. Ülikooli töötajad ja üliõpilased hääletasid üksmeelselt selle vastu.

Pühak või hoolimatu inimpõlgur?
Juhul kui Briti peaministri Margaret Thatcheri sammud majanduse päästmisel olidki lühikeses perspektiivis kasulikud, tegi ta ühiskondlikult väga valesid otsuseid, leidsid pärast tema surma mitmed Briti loomeinimesed.
Paljude brittide ebajumal, kultusbändi The Smiths liider Morrissey nimetas Thatcherit Briti ajaloo kõige põlastusväärsemaks ja hoolimatumaks poliitikuks.
„Ta polnud tugev ega muljetavaldav juht. Ta lihtsalt ei hoolinud inimestest sittagi,“ kirjutas laulja, kelle sõnul kirjutab Briti meedia ajalugu ümber, tehes tahumatust Thatcherist voorusliku imetlusobjekti.
Morrissey, kes 2012. aastal ajakirjale „Loaded“ antud intervjuus nimetas Thatcherit kangekaelseks, teisi mitte kuulda võtvaks inimeseks ja võrdles teda terroristiga, kellel puudus inimlikkuse aatom.
Oma filmides tihti Briti ühiskonna valupunktidele viitav Euroopa üks tuntumaid filmilavastajaid Ken Loach nimetas Thatcherit aga lähiajaloo kõige hävitavamaks ja lõhestavamaks peaministriks.
„Massiline töötus, kaevanduste ja tehaste sulgemine, kogukondade hävitamine – see on tema pärand,“ loetles briti režissöör „Guardianile“. „Ta oli võitleja ja tema vaenlane oli briti töölisklass,“ lisas Loach, kelle sõnul viivad paljud tänased probleemid välja just Thatcherini.
Loach juhtis tähelepanu ka sellele, et Thatcher nimetas tuntud inimõiguslast, hilisemat rahunobelisti ja LAVi presidenti Nelson Mandelat terroristiks ning käis läbi inimõigusi jalge alla tallanud Tšiili eksdiktaatori Augusto Pinochetiga. „Kuidas me võiksime teda austada? Erastagem tema matused. Kuulutame välja riigihanke ja kiidame heaks madalaima pakkumise. See on see, mida ta oleks tahtnud,“ lisas Loach, viidates Thatcheri majanduspoliitika peamistele märksõnadele.
Thatcheri surm pälvis sotsiaalvõrgustikes suurt vastukaja. Briti uuringufirma Synthesio teatel oli hinnanguliselt kolmandik Thatcheri surmale järgnenud on/ine-kommentaaridest negatiivsed. Peamiselt heideti Thatcherile ette töölisklassi vastu suunatud poliitikat, mis tõi kaasa ebavõrdsuse ja praeguseni kestvad sotsiaalsed pinged.

Tunnuspildil: Margaret Thatcher kõnelemas.

MAAJA

NB! Loe ka:
Ronald Reagan – kurjuse impeeriumi lammutaja

0

Your Cart