Maavärin Kashmiris (2005, galerii)

5 minutit lugemist

Kell 17.50 laupäeva, 8. oktoobri pärastlõunal raputas Kashmiri tugev maavärin. India, Pakistani ja Afganistani pealinnade elanikud tundsid värinaid mitu minutit. Maavärinal oli laastav mõju Kashmiri Pakistani osale, kus hukkus suurem osa 75 000 ohvrist.

Kashmiri Indiale kuuluv osa sai aga samuti kannatada; maavärin võttis seal tuhandeid elusid. Maavärin oli oma ulatuse ja tugevuse poolest võrreldav 1906. aasta San Francisco maavärina, 1935. aasta Quetta maavärina ja 2001. aasta Guajarati maavärinaga. Pakistani meteoroloogiateenistuse andmetel koosnes maavärin tegelikult neljast üksteisele jägnevast tugevast värinast, mis kokku olid 7,6-magnituudised Richteri skaala järgi. Esimene neist kestis kuus minutit ja järgmised kolm vastavalt kaks ja pool, üks ja poolteist minutit ning toimusid üle kümneminutiste vahedega.
Maavärina epitsenter oli Muzzaffabaradi, Pakistani Kashmiri pealinna lähedal, kus varisesid kokku pooled kõigist elumajadest, kontorihoonetest ja ühiskondlikest hoonetest, sealhulgas haiglatest ja koolidest. Laupäeval, mis oli Kashmiris tavaline koolipäev, leiti koolist surnuna umbes 500 last, pärast seda, kui katus oli neile kaela kukkunud. Kuna see toimus islami paastukuu ramadaani ajal, tabas see paljusid inimesi ootamatult kodudes, kui nad võtsid esimest einet päevase paastu lõppedes, ja neil polnud aega põgeneda. Selle tagajärjel mattusid tuhanded inimesed nende endi katuse alla. Pakistani pealinnas Islamabadis matsid rusud terveid perekondi, kui kaks suurt kortermaja kokku varisesid. Kashmiris hävisid suures osas terved külad ja väikelinnad. Kõikjal tuhnisid inimesed paljakäsi läbi rusuhunnikute, otsides oma sugulasi. Paljudes paikades veetsid inimesed öö väljas, kogunedes lõkete juurde, mida toideti puiduga hoonete varemetest. Maavärinas suri kokku 75 000 inimest, peaaegu kõik neist piirkonna Pakistanile kuuluvas osas. India Kashmiris sai surma 1400 inimest. Üle 40 000 inimese sai viga maavärinas ja sellele järgnenud maalihetes ning sajad tuhanded kaotasid kogu oma vara. Pikka aega pärast katastroofi pidid ellujäänud taluma laagrite karme elutingimusi.

Rahvusvaheline hädaabi
Esimesed Pakistani päästemeeskonnad saabusid Muzaffarabadi samal laupäeval, koos briti abitöötajatega. Nende päästetööd tegi palju raskemaks maalihked. Paljud teed olid muutunud läbimatuks. Külad logistiliselt tähtsa Karakorami maantee ääres – vana Siiditee Pakistani ja Hiina vahel – olid välismaailmast täielikult ära lõigatud. Kontakti saamine katastrooflpiirkonnaga oli tõsiselt raskendatud, kuna elektri- ja telefoniliinid olid maas. Tugevad järel tõuked takistasid samuti ellujäänute otsimist, täites inimesed oma missiooni jätkamisel hirmuga.

ÜRO saatis piirkonda ekspertide meeskonna, et need aitaksid abi koordineerimisel. Eelkõige tuli abitöötajatel maadelda puudusega: polnud masinaid väljakaevamisteks ja oli liiga vähe ressursse, et suurele hulgale kodutuks jäänud inimestele peavarju pakkuda. Ameerika Ühendriigid andsid abitöötajate käsutusse sõjaväehelikopterid ja annetasid 50 miljonit dollarit hädaabi. Euroopa komisjon annetas 3 miljonit eurot. Suurbritannia, Jaapan, Türgi ja Araabia Ühendemiraadid pakkusid samuti Pakistanile otsest abi. Kokku andsid rahvusvahelised organisatsioonid ja valitsused maavärinas kannatada saanud alale umbes 5 miljardi dollari ulatuses abi.
Abitöötajad pidid oma tähelepanu jagama ellujäänute leidmisele ja sadade tuhandete inimeste elus hoidmisele, kellel enam katust pea kohal polnud. Paljud ohvrid olid ilma tekkide, ravimite ja toiduta. Puhta vee puudus sai järjest pakilisemaks probleemiks. Inimeste laibad, rusud ja jäätmed olid saastanud Muzaffarabadi tähtsaima joogivee allika, Neelumi jõe. Mitmesuguste haiguste tõenäosus muutus iga päevaga suuremaks. Kohalikud tervishoiuasutused olid täiesti hävinud ja malaaria hakkas kohe levima. Oli ka suur hirm leetriepideemia ees: haigus võis kergesti levida inimeste hulgas, kes pidid elama külg külje kõrval kitsastes ajutistes varju- alustes.

Külm talv
Talve saabumine tõi kaasa lisaprobleeme, arvestades seda, et 2,5 miljonit inimest olid kodutud ja vähemalt 1 miljonil nappis toitu. Kashmiris on tavaliselt äärmiselt karmid talved, tugevate lumesadudega alates oktoobrist. Nii oli hädasti vaja talvetelke, toitu, ravimeid, tekke ja veepuhastusseadmeid. Ellujäänute majutamiseks kiiruga püstitatud telkidest ei sobinud 90 protsenti talitingimusteks. Juba esimeste päevade ja nädalate ajal jooksul oli tulnud ravida sadu alajahtumise sümptomidega inimesi. Ajutiste meetmete abil tehti telgid võimalikult ,,talvekindlaks“. Neile paigutati eriti paksud isolatsioonikihid ja hangiti nii palju lisatekke ja ahjusid kui võimalik. Talvetelke on vähe saada ja need on äärmiselt kallid: peaaegu kõik tuli importida. Maavärinast saadik olid abiorganisatsioonid toonud piirkonda üle 400 000 telgi. Üks suur probleem abioperatsioonidel oli see, et paljud kodututest olid kõrgel mägedes ja nendeni oli raske jõuda.
Karm talv tuli oodatust hiljem. Tugev vihm ja lumetormid algasid enne aastavahetust, katastroofiliste tagajärgedega kogu piirkonnas. Laagriplatsid ujutati üle ja telgid hakkasid lekkima või kokku varisema. Ka abiorganisatsioonid said ilmastiku tõttu rängalt kannatada. Maalihete tõttu ei pääsenud nad enam linnade ja küladeni. Rajatised nagu välihaiglad said kannatada. Helikoptereid ei saanud enam kasutada, kuna tihe udu vähendas nähtavust. Lõpuks osutus talv mitte nii karmiks, kui oleks võinud piirkonda arvestades olla. Elanikkonna jaoks, kes pidid elama laagrites või kõrvalistes, raskesti ligipääsetavates kohtades, jäid tingimused äärmiselt karmiks veel mitu kuud.
Sellest oli kulunud pea 60 aastat, kui algas relvastatud konflikt Kashmiri pärast India ja Pakistani vahel. Minevikus oli mõlema riigi pretensioonide tagajärjeks sellele maa-alale olnud kaks sõda ja palju tulevahetusi. 2002. aastal tuli kolmas, tuumakonflikti oht, kui India ja Pakistan paigutasid piiri äärde miljon sõdurit. Maavärin tuli ajal, kui India ja Pakistan püüdsid taas vaidlusaluse ala suhtes lahendusele jõuda. Ohvrite arv, mida maavärin nõudis relvajõudude hulgas kummalgi pool rindejoont, on veel teadmata.

 

0

Your Cart