Kumb on kahjulikum: kanep või alkohol?

1 minutit lugemist

Alkohol on juba sajandeid kuulunud iga piduliku ürituse juurde. Olgu siis selleks seltskondlik kokkutulek, riiklik vastuvõtt või kuulus saksa Oktoberfest, kus ogarates kogustes kesvamärjukest kaanitakse. Peab tunnistama, et suhtumine kanepisse riiklikul tasemel on kahepalgeline. Alkoholi võid osta piiramatus koguses, ja kui peaks juhtuma, et kolm sinu sõpra surevad kohapeal alkoholimürgistusse, siis midagi hullu ei juhtu, vangi ei panda, isegi trahvi ei tehta. Hoopis teine lugu on kanepiga.

Ainuüksi kahe kanepitaime kasvatamine on kriminaalkorras karistatav, kuigi need kaks taime ei tapa mitte kedagi. (Hollandis dekriminaliseeriti kuni viie grammi kanepi omamine ja tarvitamine juba 1976. aastal, kuid kanepi suuremas koguses kasvatamine ja müümine on keelatud. Kuni viie taime enda tarbeks kasvatamisele aga vaatavat võimud läbi sõrmede.)
Paljudes lääneriikides kasutati kanepit seaduslikult, peamiselt kanepikiududest köie valmistamiseks. Taimevarrest on võimalik toota taglase valmistamiseks vajalikku kiudu ning seemnetest saab loomasööta.
Kanep oli tekstiilitööstuse tooraine, kanepist valmistati köisi. 1930. aastatel võis näiteks Saksamaal kanepit vabalt apteekidest osta. Seda kasutati valuvaigistina ja söögiisu tõstjana. Kanepi narkootilisest toimest oldi teadlikud, kuid keegi ei teinud sellest numbrit.
Kanepi edulugu käis närvidele aga nii puuvillakasvatjatele kui ka puuvilla kasutavale tekstiilitööstusele. Algas tõeline ristisõda kanepi vastu. 1964. aastal kuulutati kanep Saksamaal narkootikumiks, selle kasvatamine ja müük keelustati.
Tänini vaieldakse paljudes riikides selle üle, kas kanepitarvitamine legaliseerida või mitte. Kui ohtlik kanep siis tegelikult on? Kumb on kahjulikum: kanep või alkohol? Osa leiab, et kanep kui nõrk narkootikum peaks olema lubatud, sest alkohol on ju samuti meelemürk, kuid millegipärast legaalne.

Teeme veebruari „Maajas” väikese võrdluse. Head lugemist!

0

Your Cart