Miks tõlke maha ei lasta?

14 minutit lugemist

Tänapäeval annavad arvukad isetegevuslikud kirjastused välja tohutul hulgal raamatuid. Tahtmatult tekib küsimus, kust küll võetakse välja sellisel hulgal kogenud ja erudeeritud tõlke. Olgu raamatutega kuidas on, kuid filmide tõlkijad on võtnud nõuks üksmeelselt dr Goebbelsi visioone järgides asuda eesti keele lagastamisele ja totaalsele hävitamisele…

Mängufilmide subtiitrite üle naeravad isegi IV klassilise haridusega inimesed.  Filmis „Helisev muusika” laulab õde Margaretta: „Maria makes my laugh” (Maria ajab mind naerma), kuid tõlk, vana vitukrae, tõlgib issanda rahus: „Maria on ju hea!”. Virge Õuemaaa tõlgitud „Nikolai II – viimane tsaar” (2018) lk 82 …kavalerkaardiväelastest ohvitrseride saatesalk… Kavalerkaardiväelane? Mis elukas see on? Kust peakski tõlk-idioot teadma, et кавалерия on eesti keeles ratsavägi. Väike selgitus: Кавалерга́рды (от фр. cavalier «всадник» + garde «охрана») — гвардейская тяжёлая кавалерия Российской империи, созданная в XVIII веке путём реформирования особых воинских формирований, созданных для выполнения функции почётной охраны императрицы Екатерины I.

Vigaste tõlgete osas hiilgab eriti amatöörkirjastaja Maria Edala kirjastus Sinisukk. Briljantne näide raamatust „1000 lennukit” (2007). Tõlkinud Kerstti Kittus, toimetanud Reet Piik. Lk 115: Suured maandumisluugid alandasid lennuki maandumiskiiruse 100 kilomeetrini tunnis. Kallis tõlk-jobu, luugid on lakas, mille kaudu visatakse põrsastele põhku ja lehmadele heina. Lennukil on tagatiivad. Said aru, tainas – tagatiivad, aga mitte luugid! Kiirust ei alandata, vaid vähendatakse. Ei ole proua Edala midagi õppinud. 2020. aastal ilmunud raamatus „Mürk, tapja ja päästja läbi aegade” (tõlkinud Tiina Mõttus) on lk 124 saanud vürst Feliks Jussupovist prints.  Peab tõlk ikka loll olema, kui ta ei tea, et Venemaal pole kunagi olnud printse. Lk 180 on (Saksa) Riigikantseleist saanud Reich Chancellery! Mis asutus see on? Veel selgub, et Hitleri surnukeha ei valatud üle mitte bensiiniga, vaid kütusega. Millise kütusega? Ja mis kõige kummalisem, sellisel soperdisel on isegi toimetaja – sama loll kui tõlk – Merily Šmidt. Raamatus „Hitleri sekretäri mälestused” on Toomas Huiki suurepärases tõlkes õhutõrjevagunist saanud „õlitõrjevagun” (lk 55)
Filmi „Seks ja linn 2” tõlk leiab, et first class on äriklass!
Naistõlgile ei tee kuidagi selgeks, et dieet (salenemise või tervise taastamise eesmärgil) ja ühe või teise rahva toitumistavad on kaks täiesti eri asja! Aga see selleks, selliseid näiteid võiks tuua tuhandeid.

Naised, palun hoidke ennast tõlkimisest eemale. Kui ikka ajaloost sittagi ei tea, kui teie arvates on dieet samastatav toitumistavaga, pea tehnikat üldse ei jaga, sõjaajaloos ja sõjatehnikas puuduvad ka kõige elementaarsemad teadmised, ja kui kuidagi ei tee vahet allveelaeval ja triikraual, siis võiks vähemalt eesti keelele halastada. Naised, miks te emakeele vastu nii julmad olete? Eriti meeldib mulle see, kuidas vettehüpe (inglise k diving) tõlgitakse issanda rahus – sukeldumine! Naised, aga kui ikka piirduks ainult kliitori mudimisega?

Ja järgmine küsimus kirjaoskamatutele tõlkidele. Miks te filmide pealkirju valesti tõlgite. Pealegi on n-ö hea tava, et vanade filmide pealkirju tõlgitakse nii nagu siis, kui nad ekraanile tulid. Praegusi tõlkeid vaadates pole sageli võimalik aru saada, millise filmiga tegemist on. Mõned näited (sulgudes on õige tõlge):

„Tabor läheb taevasse“ (Mustlaslaager läheb taevasse) Табор on vene keeles mustlaslaager
„Karamazovi vennad“ (Vennad Karamazovid)
„Lahingusse lähevad ainult „vanurid“ (Lahingusse lähevad ainult ässad)
„Armastus tuupostil“ (Armastus tööpostil)
„Operatsioon  „Õ” või Šuriku teised seiklused“ (Operatsioon  „Õ” ja Šuriku teised seiklused).
„Laineharjal“ (Murdepunkt) Inglise keeles Point Break. Laine on inglise keeles wave.
„Eretavad purjed“ (Punased purjed)
„Meeletu, meeletu, meeletu, meeletu maailm“ (Meeletu, meeletu maailm, inglie k „It’s are mad, mad, mad mad, mad World”)
„Raudteejaam kahele“ (Jaam kahele)
„Kõrbe valge päike“ (Ergav kõrbepäike)
„Sõdurid marssisid üks ja kaks“ (Marssisid kord sõdurid)
„Hommikud on siin vaiksed“ (Aga koidikud on siin vaiksed)
„Lodjapuude salu“ (Punetab lodjapuu)

Absoluutselt arusaaamtuks jääb aga, miks oli vaja filmi „Naljakad mängud” (Funny Games, 2007) tõlkida „Jõhkrad mängud”. Originaalpealkirja iva oligi selles, et need mängud ei olnud naljakad.

* * *

Järgmine dokumentaalfilmi tiitrid on ehk kõige õpetlikum ja kõige vapustavam…
(Naistele kergeks lohutuseks, selle filmi tõlkis mingi tsaariaegne vanamees)

Ostsin aastaid tagasi videofilmi „Lahingulaev „Bismarcki” otsingud” ja olin selle tiitritest lausa rabatud.
Videofilmis on järjepanu nimetatud „Titanicu” leidjat Bob Ballardiks. Tegelikult on selle mehe eesnimi Robert, Bobiks kutsusid teda sõbrad. Me ei ütle ju Juku Peegel, vaid Juhan Peegel. Keele- ja tähevead on juba algustiitrites.
Nüüd siis filmi tiitritest. Tõlgi tekst on kursiivis, selle all aga minu märkused ja kommentaarid.
– – –
Palume pöörduda tel. 61 393 17 Tallinnas, juhul kui antud film ilmneb piirattootena.
Kentsakas keel! Ja mis asi see „piirattoode” on? Kuidas saab piraattoode ilmneda? Ilmub unes või? Võib-olla oleks tulnud öelda nii: juhul, kui teil tekib kahtlus, et tegemist on piraatkoopiaga (või piraattootega)…
– – –
Natsistlikule parteile oli see riigi sõjalise jõu taassünni peoks.
Õige on: natslikule. Kas aga „Bismarcki” vettelaskmisel suureks joomapeoks kiskus…?
– – –
Teda kutsuti „Bismarck” ja ta valmistus saama legendiks.
Mis keel see on? Koera kutsuti Reksiks. Laevale anti nimeks „Bismarck”. Raske on tõlkida, kui inimene ei tunne ka käänamist. Õigem oleks öelda: laev sai nimeks „Bismarck”. Kas nüüd laev teadlikult valmistus legendiks saama, selles ma küll kahtlen.
– – –
…ja suundub Põhja-Atlandi suunas, kus „Bismarck” põhja läks.
Paremini kõlaks: …ja suundus (või võttis kursi) Põhja-Atlandile. „Bismarck” ei hukkunud Põhja-Atlandil. Laev ei läinud põhja, vaid lasti põhja. Kui aga norida, siis meeskond avas kingstonid, et laeva uppumist kiirendada.
– – –
Kui „Bismarck” leida on sama raske…
Oi, kui vaevaline võib käänamine olla! Õige on: kuid „Bismarcki” leida on sama raske…
– – –
Tema juhid planeerivad 3 kuud valitsevat õudust PÕhja-Atlandis briti laevaliinidel.
Ilmselt pole tiitrimasinal väikest õ-d. Sõjalaeval on komandör. Õige on: Põhja-Atlandil. Ja üldiselt kirjutatakse arvud kuni 10-ni välja sõnades.
– – –
270 m pikk 53 tuhande tonnise veetÕukejÕuga.
Tõlkija keelekasutus näitab, et ta käis algkoolis (kus ta juba teises klassis istuma jäi) aastal 1905. Tolleaegsetes õpikutes nimetati näiteks tsentrifugaaljõudu keskpõrketungiks. (Mis asi on aga keerleva woolu mootor või näpistepõnewus,  jäägu lugejale äraarvamiseks.) Õige on: laeva veeväljasurve oli 53 000 tonni. Ja ka see on vale, sest „Bismarcki” veeväljasurve oli 50 900 t ja pikkus 251 m. Ilmselt eksivad olulistes andmetes ka filmitegijad ise. Ja pealegi on eriliselt inetu eesti keele solkimine, kui osa arvust kirjutatakse välja numbritena ja osa sõnaga „tuhat”.  53 000 tonni, aga mitte 53 tuhat. Said aru, vana munn!!!
– – –

Saksa propagandaminister dr. Joseph Goebbels: „On suur rõõm tõdeda, et eestlased on otsustanud oma keele ja kultuuri ise hävitada! Meil, sakslastel, vähem vaeva! Eesti tõlgid on ära teeninud Kolmnda Reichi kõrgeima tunnustuse! Kolmanda Reichi suurim tänu kuulub eesti naistõlkidele!”

38 mm kahurit juhitakse stereoskoopilise täpsusega.
Mis totrus see on? Mis asi on stereoskoopiline täpsus? Olgu märgitud, et „Bismarcki” peakaliiber oli 380 mm. 38 mm ei ole päris sama mis 380 mm. Oleks tore, kui tõlk oskaks vahet teha triikraual, kardinapuul ja sõjalaeval. Aga seda oleks vist palju nõuda!
– – –
Nad lasevad tonni raskuseid miine 32 km kaugusele.
Tõlkija teadmised sõjandusest on erivajadustega laste kooli II klassi õpilase tasemel. Miin ei ole mürsu sünonüüm. Tegemist on põhimõtteliselt erinevate lõhkekehadega. Kahur ei tulista miinide, vaid mürskudega.
– – –
2 tuhandest inimesest koosnev meeskond on valitud spetsiaalselt laeval teenimiseks.
Väga halb eesti keel. Arvu kirjutamisel ei kasutata sõna tuhat (näit 2000, mitte aga 2 tuhat). Tuleb kirjutada: „Bismarcki” 2000-liikmeline meeskond… Iseenesestmõistetav on aga see, et mitte ühegi laeva meeskonda ei komplekteerita jalaväelastest.
– – –
Kuid kõigepealt on vaja märkamatult vaenlase territooriumile tungida.
Seda oleks küll põnev vaadata, kuidas sõjalaev sibab mööda vaenlase territooriumi. „Bismarcki” eesmärk oli siiski rünnata vaenlase konvoisid Põhja-Atlandil. Avameri ei kuulu aga kellelegi, seega ei saa see olla vaenlase territoorium.
– – –
…tuleb läbi vaadata 250 ruutmeetri suurune ala.
Võib ka nii, kui tõlkija ei tee vahet ruutmeetril ja ruutkilomeetril.
– – –
Need impulsskordajad saadetakse merepõhja
Mis imeline riistapuu on impulsskordaja?  Tegelikult lasti merepõhja akustiline signaalpoi, hõlbustamaks vraki leidmist ja fotoplatvorm „Argo”, mis oli mõeldud objektide asukoha määramiseks suurtes sügavustes. Inglise keeles on selle seadme nimi transponder, mille vaste eesti keeles ei ole mingil juhul kordaja.
– – –
Esimese kordaja lasime uude kohta.
Kordaja ei ole signaalpoi sünonüüm. Stalini ajal oleks selline tõlk ilma kohtuta maha lastud!
– – –
Ballard kardab, et ebaühtlane põhja reljeef takistab argooni tööd.
Ilmselt pole tõlk asjale üldse pihta saanud. Tegemist oli veealuste objektide pildistamiseks kasutatava, fotoaparaatide ja videokaameratega varustatud kaabli kaudu juhitava iseliikuva fotoplatvormiga, mille nimi on mitte argoon, vaid „Argo” (seda kasutati ka „Titanicu” vraki pildistamisel).
– – –
Teda saadab raske kreislaev „Keiser Egon”.
Appi! Eesti keelt vägistatakse! Kreislaev — mis asi see  on? Tegemist oli siiski Saksa lahingulaevaga „Prinz Eugen”. Tõlk ei tea isegi seda, et laevanimesid ei tõlgita. Kui laeva nimi on „Queen Mary” või „United States”, siis oleks sulaselge idiootsus tõlkida „Kuninganna Mary” või „Ühendriigid”.
– – –
Saksa armee pommitab Suur-Britanniat.
Armee on üldmõiste. Pommitamisega tegeleb lennuvägi. Lisaks viletsale keeleoskusele on 150-aastasel tõlgil ka kuulmisega probleeme. Diktor ütles ju selgelt, et Suur-Britanniat pommitas Saksa Luftwaffe.
– – –
Idee seisneb selles, et „Bismarck” tungib Atlandi ookeani koos „Kuningas Egoniga” ja kurseerib seal 3 kuud…
Vahva idee igal juhul! „Tungib ookeani” ja sõidab seal niisama ajaviiteks edasi-tagasi. Nüüd on siis sõjalaevast „Keiser Egon” saanud „Kuningas Egon”. Tõlk areneb silmanähtavalt.
– – –
Tegelikult püüab ta juba praegu balti kitsastest piiridest väljuda.
Ju on ikka mõeldud Läänemerd.
– – –
Arvan, et lahingulaev laskus põhja ja vajus mudasse.
Laskus põhja nagu kana pesale. Uppuva laeva kohta oleks õigem öelda, et ta vajus põhja.
– – –
„Bismarcki” asemel leidis ta 19 sajandi laeva vraki.
Sajandit märkiva arvu 19 järel käib ikka punkt! Paremini kõlaks: …leidis ta eelmisest sajandist pärit vraki või 19. sajandil hukkunud laeva vraki.
– – –
Reedel, 23. mail märgati teda briti patrull-laevadelt.
Tõlk ei tea, et Briti patrull-laev kirjutatakse suure tähega. Sama reegli järgi: Saksa allveelaev, Prantsuse torpeedopaat, Jaapani armee jne.
– – –
„Bismarck” valmistub läbima kitsast väina Kröönimaa ja Islandi vahel.
Siin pole tegemist isegi mitte näpuveaga, sest K ja G täht ei asu arvuti klaviatuuril kõrvuti. Koolimaja vaid kuivkäimlas onaneerimisel unes näinud tõlk ei tea, et Gröönimaa on eesti keeles läbi aegade kirjutatud G-tähega.
– – –
Löögi võtab enda peale briti armee kõige võimsam sõjalaev.
Tõlgil pole õrna aimugi suure ja väikese algustähe kasutamisest. Briti armee kirjutatakse suure tähega (vt. märkust eespool).
– – –
„Hood” oli kõige parema kehastus kuninglikus mereväes enne sõda.
Jääb üle vaid lisada, et kindlasti olid sõjalaeval ka head lauakombed!
– – –
1400 inimesest koosnev meeskonnast jäi ellu kolm.
Tore, et meeskond koosnes inimestest mitte lemmikloomadest. Õigem oleks siiski öelda: 1400 meeskonnaliikmest pääses vaid kolm või 1400-liikmelisest meeskonnast pääses vaid kolm.
– – –
Kui see teade jõudis Inglismaale, oli see kõigile vapustus.
Õige on: Kui see teade jõudis Inglismaale, vapustas see kõiki.
– – –
5 km sügavusel on tema ainuke side laevaga 2 cm paksune kaabel.
Puder on paks! No ei olnud „Argo” 5 km sügavusel! Õige on: 2-sentimeetrise läbimõõduga kaabel (või 2 sentimeetrise?).
– – –
Oleme juba läbi vaadanud 75 ruutmeetri suuruse ala.
Paraku oli tegemist 75 ruutkilomeetriga. Miks urineerimisprobleemidega tõlk vihkab ruutkilomeetreid?
– – –
Tund pärast „Hoodi” uppumist otsustab „Bismarck” lahkuda okupeeritud Prantsusmaale, et parandada lahingus saadud vigastused.
See on tõesti põnev vaatepilt, kui üks vigastatud, aga mõtlemisvõime säilitanud lahingulaev mööda maad vantsib, endal higi otsa ees. Tegelikult üritas „Bismarck” jõuda Prantsusmaa rannikul asuvasse Bresti sadamasse.
– – –
Ja siis juhtus see dramaatiline asjaolude kõik. See juhtus öösel.
Siinkohal on tõlki tabanud kas vaimuhaiguse ägenemine või insult, sest esimese lause mõte on täiesti arusaamatu.
– – –
Vaid ühel on võimalus temani jõuda enne, kui „Bismarck” sadamas on.
Kellel ühel? Millest on jutt? Vähemalt lause lõpuosa oleks pidanud kõlama nii: …enne, kui „Bismarck” sadamasse jõuab.
– – –
See on lennukite emalaev.
Jama! Eesti keeles on juba ammu kasutusel sõna lennukikandja, äärmisel juhul võiks öelda lennukiemalaev.
– – –
Üks torpeedo kukub laeva keskosasse, tekitades vähe kahju.
Kahju, et see torpeedo tõlgile pähe ei kukkunud! Paremini kõlaks: üks torpeedo tabab laeva keskosa. Ja kui norida, siis lennukilt laeva suunas heidetud torpeedo kukub kõigepealt vette ja tabab alles seejärel laeva.
– – –
…ja ta saab liikuda vaid ühes suunas — läände.
Absurd! „Bismarcki” rool kiilus torpeedoplahvatuse tõttu 15-kraadise nurga all kinni ja seetõttu võis vigastatud laev liikuda ainult mööda ringi. Manööverdamine tormisel merel sõukruvide abil ei olnud aga mõeldav. See ei tähendanud aga seda, et laev võis liikuda ainult läände.
– – –
Kuid 9 päeval muutub kõik.
Eesti keeles kirjutatakse 9. päeval.
– – –
…kus asusid kunagi „Bismarcki” 38 mm kahurid.
Tõlgi sügava veendumuse järgi on laeva peakaliibri kahurid ikka veel 38-millimeetrised (tegelikult 380 mm)!
– – –
Üle 10 briti laeva lähenevad lõhutud „Bismarckile”.
Lõhutud ei ole õige sõna. Võiks öelda: lahingus räsitud, purustatud või raskesti vigastatud. Ja ikkagi Briti laev, mitte briti laev.
– – –
Nad ootavad koitu, et viimast lööki teha.
Õigem oleks: …et viimast lööki anda.
– – –
See on viirastuslik ninaosa,…
Ninaosa on selle filmi lollpeast tõlgil, laeval on vööriosa.
– – –
…38 sentimeetrised „Bismarcki” kahurid püsisid kunagi paigal…
Lõpuks ometi on tõlk asjale pihta saanud ja ära märkinud kahurite õige kaliibri! Õige on aga 38-sentimeetrised. Kui norida, siis kahurite kaliibrit märgitakse millimeetrites.
– – –
Laeva uppumise ajal tulid nad küljest ära tänu oma kaalule. Järele jäid vaid tühjad augud.
Kahurite eraldumist ei põhjustanud nende kaal. Sõjalaevadel paigutatakse peakaliibri kahurid lahtiselt.
– – –
Osa laevaninast hävis. Kuid sillake ja komandotorn säilisid.
Osa laevavöörist hävis. Sillake — sellist hellitusvormis osa laevas ei ole.
– – –
Kuigi suured kahurid kadusid, on väiksemakaliibrilised alles.
Õigem oleks: Laeva uppumisel kukkusid peakaliibri kahurid oma pesadest välja, kõik teised kahurid on alles. Kui täpne olla, siis oli tegemist mitte väiksemakaliibriliste kahuritega, vaid kaheteistkümne 150-millimeetrise kahuriga, mis asusid kuues tornis. Ülejäänud olid õhutõrjekahurid või -kuulipildujad.
– – –
…kui vees oli mitmeid sadu inimesi.
Väga lohisev eesti keel. Õigem oleks olnud öelda: …kui vees oli veel sadu inimesi.
– – –
Soovin tõlkidele jätkuvalt jõudu eesti keele lagastamisel. Kui eesti keelt ei õnnestunud hävitada nõukogude ega saksa okupantidel, siis eestlaste endi abiga läheb see kindlasti korda. Jõudu tööle, sitapead!

Kas suri, hukkus või sai surma
On ikka vaks vahet, kas inimene SAI SURMA (hukkus liiklusõnnetuses, pussitati, hukkus lahinguväljal või kukkus kuristikku) või SURI (haiguse, vigastuse või kuulitabamuse tagajärjel). Väga kentsakas on mõnest ajalehest lugeda, et maavärina ajal suri 10 000 inimest. Sellest tuleks aru saada nii, et just maavärina ajal tabas kõiki 10 000 inimest ootamatu terviserike, mille tagajärjel nad surid. Nende surm saabus seega täiesti juhuslikult just maavärina toimumise hetkel. Õige on ikka öelda, et hukkusid maavärinas.
Õige on öelda: SURI raske haiguse tagajärjel, kuid HUKKUS lennuõnnetusel (kuid: suri (hiljem) lennuõnnetusel saadud vigastustesse).
Sai surma ehk hukkus. Kui aga kirjutame, et sõdur X suri lahinguväljal, siis ei loe kohe kuidagi välja, et tema surm oleks olnud seotud lahingutegevusega. Sellest võib nii aru saada, et surm lahinguväljal saabus ootamatu terviserikke tagajärjel (näiteks infarkt). Õige on ikka öelda: hukkus lahingus, sai lahingus surma. Väga napakas sõnastus: 30 paadipõgenikku suri tormisel merel. Ju nad ikka uppusid! Vaevalt et kõiki 30-t tabas üheaegselt surmaga lõppenud terviserike ja just tormisel merel. Ka on väike erinevus haavata või vigastada saamisel. Sõdur sai lahingus haavata, kuid sõdur sai liiklusõnnetuses vigastada – mitte haavata. Haavata saamist seostame ikkagi lahingutegevuse, tuli- või külmrelvaga ründamisel või tulevahetusega.

Tunnuspildil: Eesti keelt mõnitavate tõlkide avalik hukkamine.

Peter Hagen

0

Your Cart