Kellele kuulub briljant Koh-I-Noor?

2 minutit lugemist

Maailma üheks kuulsamaks juveeliks peetakse briljanti Koh-i-noor (ka Kōh-i Nūr, Valguse mägi, 108,93 karaati, 21,786 g), mis olevat leitud 50. aastal Indias Golkonda teemandikaevanduses. Koh-i-noor rändas käest kätte, iga tema omanik kas suri vägivaldset surma, kaotas trooni või tabas tema maad mingi ränk loodusõnnetus.

1739. aastal vallutas Pärsia šahh Nadir Delhi. Šahhi esimeseks sooviks vallutatud linnas oli näha kuulsat paabulinnutrooni, mis kujutas endast hindamatut kunstiteost. Troon võis ju küll väga ilus olla, kuid šahhi huvitas eelkõige trooni kaunistav teemant, mis oli valitseja kivi ja ainult selle kivi omanik võis end nimetada India valitsejaks. Kuid oh häda! Paabulinnusilm, milleks oli too kuulus teemant – oli tühi. Ahne Nadir leidis eest ainult tühja õõnsuse. Ta käskis kõik nurgad ja nurgatagused läbi tuhnida, kuid paraku jäid kõik otsingud tulemuseta. Kui siis vallutaja ühel päeval peatus mõttessevajununa lossihoovis, kuulis ta äkki, kuidas üks kiirustades mööduv haareminaine talle sosistab: „Turban, isand, turban!“

Nadir mõistis otsekohe vihjet. Ta laseb korraldada uhke peo, et võidetud mogulile trooni tagasi anda. Kui pidu on täies hoos, teeb ta ettepaneku tulevase igavese sõpruse märgiks turbanid vahetada, Mohammedil ei ole võimalik taganeda. Nadir kiirustab oma telki ja eraldab moguli turbani küljest teemandi. Hoides kivi vastu valgust, suudab Nadir ainult hüüatada: Koh-i-noor! (Valguse mägi!). 1849. aastal sattus kivi inglaste kätte. Pärast sikhide Punjabis korraldatud ülestõusu mahasurumist sai Ida-lndia kaubandus-ühing teemandi oma valdusesse. Saadetuna kahest ohvitserist, toimetas lord. Dalhousie kivi Inglismaale, kus see 1851. aastal Hayd Park’is korraldatud näitusel suurt tähelepanu äratas. Kui Koh-i-noor Albioni saarele sattus, oli tema kaal 186 1/16 karaati. Kivi kingiti kuninganna Victoriale, kes andis selle 1852. aastal Amsderdami juveliirile Voorsangerile lihvimiseks. Pärast töötlemist kaalus Koh-i-noor ligi 109 karaati. Meistril kulus kivi ahvimiseks 38 päeva, kusjuures tema tööpäev kestis 12 tundi. Inglise kuningakojale läks teemandi töötlemine maksma 8000 naelsterlingit, mis oli tollal üsna kopsakas summa.

1976. aastal üllatas Pakistani peaminister Ali Bhutto Inglise valitsust sellega, et saatis tolleaegsele peaministrile Callagham’le kirja, milles teatas, et kivi kuulub Pakistanile. Vaidlusesse kivi kuuluvuse üle sekkusid ka Iraan ja India. Senikaua kuni asjaosalised vaidlevad, kaunistab Koh-i-noor inglise krooni ja ilmselt veel väga kaua.

0

Your Cart