Kaunilt lahkuda!

3 minutit lugemist

USA-s kui piiramatute võimaluste maal pole endale lõpu tegemine mingi probleem. Näiteks võib ennast alla kukutada pilvelõhkuja katuselt või mõne kõrge korterelamu palkonilt, kuid alati pole see võimalik. Pealegi eelistavad vabatahtlikult elust lahkujad hüpata alla võimalikult suurelt kõrguselt. Igal maal on omad enesetapjate meelispaigad. USA-s on selleks San Franciscos asuv kuulus Golden Gate’i rippsild.

Udusse mähkunud Golden Gate sild ootab järjekordset hädavarest.

27./28. mail 1937 avatud silla rippuva osa pikkus on 1280 m (kogupikkus 2737 m), kuuerealise sõidutee laius on 27,4 m ja püloonide kõrgus 227 m üle veepinna. Kumbki metallist püloon kaalub 21 000 t ja seda hoiab koos 600 000 neeti ning 715 000 kruvi. Lõunapoolne püloon toetub 270 000 t kaaluvale soklile. Rippkaabli läbimõõt on 92 cm, mis koosneb ühte kimpu põimitud 27 572 traadist.
Iga päev vurab üle silla umbes 120 000 sõidukit. Iga ülesõitja peab maksma ühe dollari sillamaksu. Rippsilla kõrgus veepinnast tõusu ajal on 67 m ja mõõna ajal 75 m. Just silla suur kõrgus köitis selle avamisest alates enesetapjate meeli. Vaba langemine kestab kõigest 4 sekundit, nii et hüppaja kukub vette kiirusega 120 km/h.

Harold Wobber oli esimene enesetapja, kes 7. augustil 1937 sillalt alla hüpates oma elule lõpu tegi. Surm vette kukkumisel on silmapilkne. Teadupärast tahavad kõik enesetapjad, et lõpp oleks valutu (siit tõdemus: inimene ei karda mitte surma, vaid surmaga seotud valu). Inimese keha langeb sillalt vette rohkem kui sajakilomeetrise tunnikiirusega ja löök on sama tugev kui vastu betooni kukkumisel. Aastatel 1937–2015 on end sillalt alla kukutanud rohkem kui 1600 inimest, kellest jäi ellu 26. Ellu jäid need, kes kukkusid vette jalad ees ja väikese nurga all. 2014. aastal loobus allahüppamisest 118 inimest.
1993. aastal pandi sillale üles viis telefoni nende tarvis, kes kavatsevad sillalt allahüppamisega endale lõppu teha. Telefonidel on otseühendus psühholoogidega. Tugeva tuule ja automüra tõttu kasutatakse aga telefoni teel nõustamist väga harva. 90 protsenti enesetappu plaaninutest, keda on keelitada õnnestunud enesetapust loobuma, pole hiljem uut enesetappu üritanud.

Kuradi korsten

Kuradikorsten Eastbourne’i lähedal.

Inglise rannikul, La Manche’i väina kaldal Eastbourne’i lähedal asub 457 m kõrgune kriidikalju, mis tõmbab ligi nii palju enesetapjaid nagu mitte ükski teine koht Inglismaal. Statistiliselt võttes üritab peaaegu iga nädal keegi end kõrgelt kaljult alla kukutada. Alates 1980. aastast on Kuradi korstna otsast ennast alla heitnud 200 inimest. Kõige rohkem hüppajaid oli 1990. aastal – 26.
53 inimest võeti kinni, kuna oli ilmne, et nad tahtsid kalju otsast alla hüpata. Kohalikud elanikud nimetavad seda paika Kuradi korstnaks. 90 m kaugusel kaljust asuva söögimaja omanik vaatab igale tundmatule külastajale teraselt silma.
„Kui mul ei õnnestu potentsiaalse enesetapjaga jutuotsale saada, kutsun politsei,“ ütles James Cunningham. Paljud elust väsinud tahavad tema juures viimase klaasikese juua. Enamik inimesi, kes on kaljult alla hüpanud, ei pärine ümbruskonnast. Mõned on saabunud isegi välismaalt.
„Kui ma kaugel asuvasse linna helistan, siis niipea kui ma ennast esitlen, aimatakse sageli kohe, mis on juhtunud,“ ütles kohtunik Micahel Davey. Enne hüpet teise ilma jätavad paljud siitmailt lahkujad endast maha mõne nende isikut identifitseerida aitava tõendi: kirja, ehte, passi, mõne muu dokumendi või käekoti. Sellest hoolimata on tekkinud kahtlus, et nii mõnigi kord on olnud tegemist tahtliku tapmisega.
„Hüppel ei jää kehale mingeid vägivalla kasutamisele viitavaid jälgi. See on üsna kindel viis inimese kõrvaldamiseks, ilma et pruugiks karta vastutusele võtmist,“ ütles üks kohalik politseinik. Ametnikud on aga siiski veendunud, et rõhuv enamik rannast leitud surnutest on vabatahtlikult elust lahkunud.

0

Your Cart