Johnny Deppi reegliteta armastus

7 minutit lugemist

Oma 50. sünnipäeva (2013. aasta 9. juunil) pühitses Johnny Depp uues staatuses – ta polnud enam perekonnapea, abikaasa ega isa, vaid taas „armuke“, „piraat“, „stepihunt“. Ja kui küüniliselt see ka ei kõla – selline pööre tema elus oli ettearvatav.
Kus ja kuidas näitleja oma juubelit pühitseda kavatseb, eelistas ta oma fännidele mitte eelnevalt teada anda, mis aga ei seganud viimastel teda õnnitleda. Kollaažid ja joonistused teemal „mina ja Johnny“, videolõigud tema filmograafiast, fotod Jack Sparrow´d kujutavatest tätoveeringutest, õnnesoovid värssides – nende kogus tema fänni-saitidel kasvas juubeli lähenedes geomeetrilises progressioonis. Eriti liigutavalt mõjusid läkitused „sa ju abiellud minuga, Johnny?“ Vastus sellele  on praegu ilmselgem kui kunagi: Johnny Deppi süda on hõivatud, kellelgi pole enam šanssi peale Amber Heardi.

Tagasi oma endise mina juurde
Näitlejast 23 aastat ja tema senisest elukaaslasest Vanessa Paradise´ist 14 aastat  noorema Amber Heardi ilmumine Deppi ellu tundub mitte juhuslikkuse, vaid lausa seaduspärasusena.
Esimesel pilgul on see ameeriklanna tavaline, modelli-välimusega tütarlaps, täielik vastand elegantsele ja salapärasele prantslannast Paradisele. Ent kui analüüsida seda, millistest väärtustest juhindusid Amber ja Vanessa viimastel aastatel, on arusaadav, miks Johnny Depp, küüniline romantik ja vabadust armastav kangelane, aheldatud oma ego jalaraudadesse, jättis perekonna, et järgneda Amber Heardile. Ainult väliselt trafaretsele blondiinile, sisuliselt aga tõelisele amatsoonile…
1990ndate lõpul sai Vanessa Paradis selleks õlekõrreks, kes Deppi õigupoolest kuristikust välja tiris. Narkootikumid, alkohol, lõppematu pidutsemine, korrapäratud seksuaalsed suhted – enne temaga kohtumist oli see Deppi harjunud elumudel.
„Nii kaua, kui end mäletan, võitlesin pidevalt deemonitega, kes mind aegajalt veel nüüdki jälitavad,“ tunnistas Depp briti Hello!-le 1999. aastal. „Võib-olla pidin jõudma mingisse „tipp-punkti“ enne kohtumist Vanessaga, et enese jaoks midagi selgeks saada. Tänini pean igapäevast võitlust oma deemonitega, olen alles teel nendest vabanemise poole.“
Samal aastal sündis Johnnyl ja Vanessal tütar Lily-Rose. Deppi sõnul sai see talle täielikuks vapustuseks. „Mind oleks nagu välja tiritud paksust udust, milles olin ekselnud kogu oma eelneva elu.“ 2002. aastal tuli ilmale poeg Jack, millest Johnny rääkis nii: „Alles siis, kui olin perekonna loonud, sain aru, et tahan elada, hingata, enese eest hoolitseda. Vanessa ja lapsed said mu ainsaks reaalsuseks.“
Aeg läks. Vanessa loobus näitlejakarjäärist, pühendudes täielikult lastele. Pereelu lakkas balansseerimast tunnete noateral, ja nähtavasti hakkasid deemonid taas Johnnyst võitu saama.
2005. aastal toimus tragöödia, mis sai Johnnyle hirmsaks löögiks. Enesetapu tegi tema lähedane sõber, ameerika ajakirjanik ja kirjanik Hunter Thompson, kelle teoseid kriitikud nimetasid „teadvuse ja hallutsinogeensete nägemuste laviiniks“. „Olen 67-aastane, tähendab 17 aastat üle 50ne. 17 aastat enam sellest, mida ma vajasin ja tahtsin. Olen muutunud õelaks ja kitsiks. Igav on. Ju pole see valus…“ seisis tema surmaeelses kirjas.
Deppi, kes veel aastal 2000 kavatses produtsendina ekraniseerida Thompsoni romaani „Rummipäevik“, vapustas tema surm. Ta lubas enesele, et teeb projekti igal juhul teoks ja mängib ise peaosa – oma lahkunud sõbra alter ego´t.
Ta jätkas mängimist kommertslikult edukas „Kariibi mere piraatides“, „Šokolaadivabriku Charlys“, rikastus, kogus populaarsuse dividende, ent „Rummipäeviku“ kangelane, end põhja joonud Paul Camp, kes piinleb maailma ebatäiuslikkuse pärast, ei lähe tal ikka kuidagi peast. See kangelane vastastab end kangekaelselt Deppi tasakaalustunud elule, milles on aina rohkem rutiini, konformismi, ja aina vähem ülitundliku äratundmise sähvatusi. Müstilisel kombel „nõuab“ Paul Camp näitlejalt enese kehastamist.

Vaat´ selline armastus
Amber Heard astus Deppi ellu juba ettevalmistatud pinnasele. Ta liitus „Rummipäeviku“ loomekomandoga võtete ettevalmistamise lõppetapil 2010.
„Kui ma teda proovidel nägin, mõtlesin, et minu silme all on ellu ärganud Lauren Bacall, Hollywoodi kuldajastu täht,“ märkis Depp ajakirjale Globe, kui oli Amberi võtnud filmi naispeaosa täitjaks.
Millega Amber ta ära võlus? Ametlikke kommentaare oma suhtest ei anna paar tänase päevani, ent oletus, et Johnny nägi temas nagu enese peegelpilti, on küllaltki tõenäoline.
Hulljulgust ja eitust, millega väljendatakse vastuseisu üldkehtivatele normidele, demonstreeris Amber Heard juba 16aastasena. Tema parim sõbranna hukkus autokatastroofis, pärast mida kuulutas veendunud katoliiklasest Amber end ateistiks, lahkus Texase Püha Miikaeli katoliiklikust akadeemiast ja siirdus kodupaigast New Yorki.
Modellikarjäär, milles ta tänu oma välistele näitajatele võinuks kiiresti edeneda, teda ei rahuldanud. Jätnud poodiumi, sõitis ta Los Angelesse, hakkas osalema seriaalide episoodides, seejärel odavas kinos, ja lähenes nii samm-sammult oma sihile saada professionaalseks näitlejaks. Üks esimesi töid, milles mängis silmapaistvat rolli, oli seriaal „Palm Springs“. Tema kangelanna, kaotanud ema ja armastatu, sõlmib suhte seriaali Johnny-nimelise antikangelasega. Selle rolli nimel võttis Amber 11 kilo kaalust maha, ent lõpuni vaatajad seriaali ei näinudki – selle näitamine katkestati teadmata põhjustel. Samuti läks Ameerikast mööda film „Kõik mehed armastavad „Mandy Lane´i“ Amberi osalusel. Vaatamata edule Toronto festivalil, jõudis film ekraanidele ainult Suurbritannias, ja sealgi suure hilinemisega. Ühesõnaga – Amber Heardi täiskasvanuks saamise aastad nii inimlikus kui loomingulises mõttes olid keerulised, et mitte öelda dramaatilised.
Mitte vähem kummaliselt kujunes ka tema isiklik elu. On teada, et 2000. esimese kümnendi keskel oli tal suhe Crispin Gloveriga, kolleegiga filmist „Tappev seksuaalsus“, ent mingist ajast hakkas Amberit tõmbama… tütarlaste poole. Juba pärast tutvumist Johnny Deppiga 2010. aasta detsembris tegi ta coming out´i, kuulutades organisatsiooni Gay and Lesbian Alliance Against Defamation (tlk Geid ja lesbid lauslaimu vastu) peoõhtul Hollywoodis, et on lesbi, ning tutvustas avalikkusele oma sõbrannat Tasya van Ree´d.
Järgnevad sündmused Johnny Deppi ja Amber Heardi elus sarnanevad pigem Hunter Thompsoni hallotsinogeense romaani süžeele, kuigi stsenaariumi kirjutas elu ise. Veidi enne oma 50ndat sünnipäeva lahutas miljonite lemmik end Vanessa Paradisest, oma laste emast, ja astus halastamatusse võitlusse Amberi eest, püüdes teda üle lüüa mitte mees-, vaid naiskonkurentidelt. Avalduse Deppi ja Paradise´ lahutamisest tegi näitleja biograaf 2012. aasta juunis, samal suvel lahkus Amber Heard Tasya van Ree´st. 2013. aasta jaanuaris sai tema uueks kiindumuseks Pariisi modell Marie de Villepin, Prantsusmaa endise peaministri tütar. Ent Johnny tegi kõik, et võita uuesti selle süda, ilma kelleta ta enam elada ei suutnud.

Panus romantikale
Ajakirja US Weekly andmetel saatis Johnny Amberile lilli igasse maailma punkti, kus viimane iganes viibis. Kinkis valgelakalise hobuse, millisest Amber ammu unistas, nimetas Amberi auks abaja koos plaažiga ühel talle kuuluval Bahami saartest, ehitas sellele saarele baari – täpse koopia baarist filmis „Rummipäevik“. Projekti tegi teoks filmivõtetel töötanud disainer.
Siis levis Deppi lähikonnast info, et ta tutvustas sõbrannat oma lastele – 14aastasele Lily-Rose´ile ja 11aastasele Jackile. Ja tegi Amberile selle, mida ei teinud Vanessa Paradise´ile 14 kooseluaasta jooksul – pakkus kätt ja südant. Tõsi küll, seni pole Heard vist vastust andnud, sest pole oma tunnetes selgust saanud.
„Ma vihkan silte ja stereotüüpe. Mis puutub armastusse, siis mina olen avatud selle erinevatele ilmingutele ega arva, et mul pole õigus.“ Tundub, et need Amberi coming-out´i aegu öeldud sõnad kehtivad tema jaoks endiselt.
Nii või teisiti – Johnny Depp elab läbi uut õitseaega, on täis otsustavust, jõudu, ideesid. Paari sõprade sõnutsi säästis Johnny Vanessa Paradise´i alandavast varanduse jaotamise protsessist. Lisaks oma neljale eravaldusele ostis ta veel kaks maja: ühe Hollywoodis Vanessale ja lastele, teise üksildasse paika Tennessee´ osariigis, kus elab praegu Amberiga.
Tundub, et kõik on õigesse paika läinud, ja, erinevalt „Rummipäeviku“ autorist Hunter Thompsonist, Johnny Deppi eluprogramm number 50ne juures õnneks ei täitunud.

©Peter Hagen

0

Your Cart