Huvitavaid fakte „väikemehe“ kohta

2 minutit lugemist

Peenisel on oma meel

Paljud mehed on ehk kogenud, et vahel on peenist raske enda kontrollile allutada. Tõde on see, et peenist ei saa valitseda nii, nagu teisi kehaosi ehk nagu näiteks käsi-jalgu. See on aga tingitud sellest, et peenise tegutsemist korraldab närvisüsteemi osa, mida inimese ise igas olukorras juhtida ei saa. Selle tegutsemist juhib vegetatiivne ehk automaatne närvisüsteem. Seksuaalne erutuski ei toimu tavaliselt teadlikult, ehkki meelel on selles oma osa. Nii võib näiteks ka raskete esemete tõstmine erektsiooni tekitada ja külm ruum ning jahe vesi peenise suurust kahandada. Ka on arstide sõnul stressis mehe peenis puhanud ja heatujulise omast väiksem.

Kui suur? Mehe igavene küsimus.

Kõvastunud ja puhkeasendis oleva peenise suurused on erinevad

Varasemalt ilmunud uurimuse kohaselt on erektsioonis peenise ja puhkeasendis oleva suguti suuruse vahe suur: uuringus osalenud meestel suurenes see 1–9 sentimeetrit.

Peenis on nagu bumerang

Võrdlus bumerangiga on igati kohane. Teisisõnu – seda ei saa tervikuna silmaga näha, sest suurem osa sellest tähtsast organist asub keha sees.

Peenis võib murduda

Peenisel puudub luu, kuid sellest hoolimata võib see murduda. Taoline õnnetus tabab tavaliselt nooremapoolseid mehi, kes kirehoos liiga hoogsaks kipuvad minema ja peenise vastu häbemeluud vigastavad.

Suur osa peenistest on ümberlõikamata

WHO sõnul on ümberlõigatuid mehi, kel vanust üle 15 aasta, kõigest 30%. Pea kõik juudid ja moslemid on selle protseduuri läbinud ja nemad ongi need, kes moodustavad suurima, koguni 70%, kõigist ümberlõigatud meestest.

Ikkagi kui suur?

Valge mehe keskmine peenis on lõdvas olekus 7,5–10 cm pikk, diameeter on umbes 3 cm ja ümbermõõt umbes 8,5 cm. Kõvastununa on suguti 15–17 cm pikk. Ümbermõõt on vastavalt 11,5–15 cm.

Mis määrab mehe suguti suuruse?

See sõltub meessuguhormoonist testosteroonist. Raseduse esimese 12–14 nädala jooksul määrab ema hormoonipeegel testosterooni hulga. Hiljem toodab loote organism seda hormooni juba ise. Juhul kui esimese 12–14 nädala jooksul on ema meessuguhormoonide peegel madal, ei arene loote suguelundid normaalselt. Rasedad, kes võimaliku iseenesliku abordi kartuses võtavad hormoontablette, riskivad sellega, et poisi peenis jääb väikseks. Kui poisslaps tuleb ilmale väga väikese peenisega, on seda veel võimalik korrigeerida hormoonsüstidega. Mehe suguelundid arenevad lõplikult välja puberteediea lõpuks ja edasi tuleb leppida sellega, mida „jumal on andnud”.