Frigiidsus – mis see tegelikult on?

7 minutit lugemist

Kas tõesti leidub naisi, kes seksist mingit naudingut ei tunne? Mis on selle põhjuseks? Kas naine on frigiidne, kui ta iga vahekorra ajal orgasmi ei saa? Mida teha, et seksi täiega nautida? Püüame allpool kõigile neile küsimustele vastata.

Mis on frigiidsus?

See mõiste on tuletatud ladinakeelsest sõnas frigidus, mis tähendab külm. Seda sõna on hakatud teatud mõttes vabalt kasutama naise suguelulise käitumise iseloomustamisel terminina. Frigiidsuse all mõistetakse sugukülmust, mille all kannatavad naised ei tunne vahekorra ajal midagi ega ole ka võimelised orgasmi saama. Kaasaegsed seksuoloogid on siiski seda meelt, et frigiidsus on vaid üliharva kaasasündinud. Mõnigi kord kujuneb keskustelu frigiidsusest omalaadseks naise süüdistamiseks, ka sellistel juhtudel, kui raskused saavad alguse hoopis mujalt. Frigiidsuse peamisteks põhjusteks on ikkagi seksivaenulik kasvatus nooruses.

Mis võib veel frigiidsust põhjustada?

Orgaanilisi frigiidsuse põhjuseks võib olla mingi kaasasündinudtegur või haigus. Samuti on võimali, et liiga sagedased sünnitused kord-korralt vähendavad üleväsinud ema suguiha.

Tõelise frigiidsuse põhjuseks on kõige sagedamini psüühilised tegurid. Need võivad olla väga mitmesugused. Sageli on frigiidsuse põhjuseks see, et esimene partner on olnud hoolimatu, jõhker ja tekitanud naisele esimese vahekorra ajal valu. Pole siis ime, et selle tagajärjeks on psüühiline trauma, mille tagajärjel on naise seksuaalsed reaktsioonid pikaks ajaks või koguni terveks eluks blokeeritud. Ka mängib kartus frigiidsuse juures üht peaosa. Juba tugev hirm rasestumise ees võib põhjustada seda, et naine hakkab suguühet kartma. Kartus võib peituda sageli hoopis sügavamal. Siin mängivad lapsepõlve kogemused olulist osa. Naist on võib-olla lapsena otse õpetatud kartma kõike, mis on ühenduses sugueluga. Eriti mõnedes usulistes mõttesuundades peetakse kõike sugueluküsimustega seoses olevat keelatuks ja lastele rõhutatakse selle lubamatust. Edasi on olemas üks tüüp naisi, kellele on iseloomulik tugev ja terav vastumeelsus meessoo suhtes. Need naised näevad mehes naise rõhujat, kes ei taha midagi muud kui kasutada naist oma „vastikute ja iharate soovide“ rahuldamise vahendina. Nad ei talu seda teatud mõttes mehele alistumist, mida suguühe oma loomult eeldab.

Kas frigiidne naine võib lapsi saada?

Bioloogilistel funktsioonidel pole mingit pistmist naise seksuaalsete soovidega. Viljastamine sõltub mehest, aga mitte naise võimest orgasmi saada. Seega on alati võimalik, et ka frigiidne naine rasestub.

Kas need naised, kes orgasmi teesklevad on frigiidsed?

Ei, mitte mingil juhul! Enamikel juhtudel on süüdi mees, kui naine orgasmini ei jõua. Mõned seksuoloogid väidavad isegi, et pole olemas frigiidseid naisi, on vaid saamatuid mehi! Tõepoolest, kui naine suudab masturbeerimisel ennast orgasmini viia, siis pole ta ju „sugukülm“. Naine pole ka siis frigiidne, kui ta vahel seksida ei taha. Sellel võib olla palju põhjusi: stress, halb tuju, depressioon, menstruatsioonivaevused, ülepingutus, kurnatus jne. Probleemseks muutub see siis, kui soovimatuse faasid liiga pikaks muutuvad ja naine ei taha lõpuks enam üldse seksida. Võib aga juhtuda, et naine mingil põhjusel ei naudi enam vaginaalset vahekorda, küll aga reageerib tugevasti pettingule, suuseksile, anaalseksile või sadomaso praktikale.

Kas alati on partner süüdi, kui naine seksimisel midagi ei tunne?

Seda väita ei ole õige. Fakt on aga see, et frigiidsus võib olla seotud konkreetse mehega. Naine võib sellist meest teistes olukordades hiilgavalt mõista, ainult et voodis ei klapi midagi. Tõrjutus võib isegi nii kaugele areneda, et naise vagiina tõmbub iga kord krampi, kui mees tahab oma sugutit tema tuppe viia. Kui siis mees süüdistab naist frigiidsuses, siis uusimate uuringute põhjal ei pea see 95-l protsendil juhtumitest paika. Täiesti sugutundetud naised on niisama haruldased kui nümfomaanid, kes kunagi seksist küll ei saa.

Miks naine ei saa orgasmi?

Kui tõelisele figiidsusele on iseloomulik naise eitav või tõrjuv hoiak kogu sugulise toimingu suhtes ning täielik või peaaegu täielik naudingu puudumine hellitustes ja suguühtel, siis leidub naisi, kes naudivad küll suguühet, kuid ei suuda kuidagi orgasmini jõuda. Selle tagajärjel võib naisel areneda tõeline frigiidsus ja ta hakkab suguühet päriselt kartma. Asja teeb halvemaks see, et paljud mehed nõuavad naiselt orgasmi – nii kummaline, kui see tundub olevatki. Mõned mehed võivad solvuda ja süüdistada naist karmide sõnadega, isegi teda lüüa, kui märkavad, et ta pole saanud orgasmi.

Mida saab naine oma näilise frigiidsuse suhtes ette võtta?

Kui ta tõepoolest oma partnerit armastab, ja enamikel juhtudest see ka nii on, peab tal jätkuma julgust mehele rääkida, milliseid hellitusi ta kõige rohkem naudib. Kui mees on piisavalt arukas ja emotsionaalne, siis sageli piisab juba sellest. Mehe kõige tavalisem viga seisneb selles, et ta alustab suguühet liiga kiirustades ja naise seisukohalt liiga vara, enne kui viimane on jõudnud küllaldaselt erutuda. Siingi on otstarbekas silmas pidada looduse poolt antud märguannet: naise suguelundites olevad nn Bartholini näärmed ja emakakaelakanalis leiduvad näärmed eritavad naise erutudes läbipaistvat vedelikku, mis niisutab suguteed ja teeb nad libedaks. Kui mees alustab suguühet enne, kui naise suguteed on muutunud libedaks, on see naisele valulik ja sajad lähevad kohe algusest peale viltu. Kui aga suguühe mehe poolt kestab vaid mõne hetke, so kui näiteks mees enne seemnepurset suudab teha üksnes mõne edasi-tagasi sugutamisliigutuse, siis ei saa eeldadagi, et naine võiks orgasmi saada. Naisel pole aga sellisel juhul vähimatki põhjust ennast frigiidseks pidada. Nagu öeldud, sageli mees ei tea, et naine erutub palju aeglasemalt kui mees. Niipea, kui mees on endale selle lihtsa käibetõe selgeks teinud ja ta ei mõtle ainult oma vajaduste egoistlikule rahuldamisele ja oma orgasmile, vaid viitsib selle nimel pingutada, et naine hellitustega n-ö õigele lainele viia, siis ei muutu naine kunagi frigiidseks.

Mida pakub naisele seks ilma armastuseta?

Armastus mehe vastu on suuremale osale naistest suguelulise läbikäimise ja eriti just õnnestunud suguühte vältimatuks eelduseks. Naistel on erinevalt meestest raskem suguiha ja selle rahuldamist armastusest eristada. Kõik, mis häirib abikaasade omavahelisi suhteid, häirib ka nende sugulist vahekorda. Kui naine meest ei armasta, siis on tal raske tema vastu ka sugulist kiindumust tunda. Abielu on võib-olla sõlmitud valedel alustel ja koguni ilma armastuseta. Sellistel juhtudel muutub naine sageli mehe suhtes täiesti külmaks.

Kuidas saab frigiidseid naisi aidata?

Hoolsa günekoloogilise uurimise eesmärgiks on selgitada, kas frigiidsuse põhjus ei peitu mõnes suguelundite häires. Ka üldise tervisliku seisundi uurimine on tähtis. Psüühilistel põhjustel esinevate frigiidsusjuhtude ravi on sageli raske ja aeganõudev. Enamikke naisi, kes on oma kammitsetuse tõttu „külmad“, saab aidata spetsiaalse psühhoteraapia abil. Terapeut selgitab vestluse käigus välja probleemi tõelise põhjuse. Paljudel juhtudel osutub kasulikuks, kui mõlemad partnerid teraapias osalevad ja ettekirjutatud harjutusi koos teevad. Selle ajal õpivad mõlemad õrnade silituste abil partneri seksuaalseid reaktsioone tundma. Nii kõrvaldatakse kõikvõimalikud pinged ja kammitsused ja naine õpib füüsilist lähedust ja vahekorda nautima. Välisriikides on loodud ka naiste eneseabigruppe, kes koos õpivad, kuidas orgasmini jõuda.

Kui aga naine on suguühtega rahul, olgugi et ta orgasmi ei saa, siis peab ta püüdma selles ka oma meest veenda, et see end asjatult ei pingutaks, et naises midagi sellist toimuks – mõlemapoolse õnne ja armastuse seisukohalt pole see antud juhul sugugi tingimusteta vajalik. Nii võivad abikaasad olla õnnelikud ja teineteisega rahul, kuigi ei saavuta seda paljuräägitud ühist orgasmi.

©Peter Hagen