Filipiinide president Rodrigo Duterte: „Ma ei luba inimõiguste nimel oma inimesi lihtsalt maha tappa.“

2 minutit lugemist

Your comment didn’t follow our Community Standards on hate speech

Filipiinide president Rodrigo Duterte (s 1945) on ähvardanud laiendada Mindano saarel välja kuulutatud sõjaseisukorra kogu riigile, seda juhul, kui islamimässuliste rühmituse Maute vägivald peaks levima Mindanolt väljapoole.

Duterte katkestas 24. mail 2017 oma visiidi Venemaale ja lendas tagasi Filipiinidele. Ta peatas habeas corpuse (põhimõte, mille kohaselt ei või kedagi vangistada ilma süüdimõistva otsuseta) ja teatas, et politseil on nüüdsest voli arreteerida saarel ilma vastava korralduseta iga inimene, keda kahtlustatakse kuulumises islamiterroristide ridadesse.

Islami fanaatikute terrori vastu saab võidelda ainult terroriga!

Duterte korralduse alusel on lubatud seada sisse kontrollpunkte, korraldada läbiotsimisi ning viia läbi arreteerimisi ilma vastava korralduseta. „Vaja ei ole mingeid läbiotsimisordereid ega arreteerimiskorraldusi. Kui on tehtud kindlaks, et isik on valel poolel, siis tohib teda arreteerida ja vahi alla võtta,“ ütles Duterte.
Lisaks teatas Duterte, et kõik, kelle juurest leitakse ebaseaduslikke relvi ja kõik, kes hakkavad võimudele vägivaldselt vastu, tuleb lasta maha. „Ma ei kõhkle selle juures hetkegi;“ ütles Duterte. „Kui ma arvan, et keegi peab surema, siis ta sureb. Kui te võitlete meie vastu, siis te surete. Kui te norite meiega avalikult tüli, siis te surete.“
Tsiviilisikutel on siiski lubatud kasutada seaduslikul teel omandatud relvi Maute terroristide vastu ja kanda relvi kaasas, et hoida vägivalda kontrolli all.
Duterte lisas ka, et politseil ei ole õigust täiesti karistamatule tegevusele ja nad ei tohi olukorda ära kasutada.
Mindano saarel on suur moslemikogukond ja seal on tekkinud mitmeid islami vastupanuliikumisega seotud rühmitusi, kõige olulisemad neist on ISIS-ga seotud Abu Sayyaf ja Maute. Nimetatud rühmitused tegutsevad eraldiseisvalt, ehkki mõlemad on seotud ISIS-ga ja mõlemad on lubanud üksteisele abiks olla.
Maikuu viimasel nädalal vallandus Mindanol vägivallalaine. Filipiinide politsei tegi reidi Abu Sayyafi ninamehe Isnilon Hapiloni koju, mille peale reageerisid Maute džihadistid, kes lõid kättemaksuks maha Marawi linna politseijuhi pea, vabastasid kohalikust vanglast enam kui sada terroristi ja võtsid pantvangi kohaliku kiriku preestri ja kirikus palvetanud katoliiklased. Pealtnägijate sõnul heiskasid Maute terroristid linnas Islamiriigi lipu ja põletasid maha terve hulga hooneid, nii katoliku kirikuga seotud hooneid kui ka valitsushooneid.
President Duterte hoiatas juba mitme kuu eest, et Islamiriigi kaotused Süürias ja Iraagis võivad tuua kaasa ohu Filipiinidele. „Kui ISIS astub Filipiinide pinnale, siis võite inimõigused unustada,“ ütles Duterte juba 2016. aasta novembris. „Ma ei luba inimõiguste nimel oma inimesi lihtsalt maha tappa; see on täielik jama,“ lisas ta.

Mai 2017, allikas: Bretbart (tõlkis ja refereeris Triin van Doorslaer)

 

0

Your Cart