James Cameron uputab „Titanicu” (1997)

6 minutit lugemist

Filme „Titanicu” hukkumisest on tehtud õige mitu. Kas on veel võimalik juba tehtut üle mängida, millegagi kinopublikut üllatada. Selleks et täielikult „Titanicu” tragöödiat mõista, peab katastroofi kujutama läbi sellise tegevusliini, mis köidab publikut filmi algusest lõpuni.

Stsenarist ja režissöör James Cameron oli loomulikult huvitatud oma filmi „Titanic” kassamenust, kuid mõistes, et publikut pole mõtet rabada ainult eriefektidega. Ta valis juhtmotiiviks ammu äraproovitud juhtmotiivi – armastuse.

Leonardo DiCaprio – veel noor ja ilus.

Kindlasti on paljud lugejad seda monumentaalset linateost kinos näinud või on kodus koguni videofilm. Enne, kui peatuda filmi valmimislool, lühidalt filmi sisust.
Film algab dokumentaalsete kaadritega „Titanicu” väljumistest Southamptoni sadamast oma esimesele reisile.
Sukelaparaatide prožektorite valguskiirtes ilmub nähtavale (ühendatuna stuudiovõtetega) „Titanicu” vrakk. Fotorobot tungib laeva sisemusse ja me võime heita pilgu laeva ruumidesse.
Vene uurimislaeva „Akademik Mstislav Keldõš” pardale tõstetakse ühe esimese klassi kajuti seif. Sellest leitakse muu poolkõdunenud paberite hulgas aktijoonistus noorest tütarlapsest.
101-aastane Rose Calvert (Gloria Stuart) näeb uurimislaevalt edastatud telesaates joonistust ja tunneb selle ära iseenda.
Helikopter toimetab vanaproua koos tolle tütretütrega uurimislaeva pardale. Seal jutustab ta uurijatele oma loo, mis juhtus 84 aastat tagasi.
Southamptoni sadamas peatub Renault, sellest astub välja noor elegantne daam ja heidab uudistava pilgu kai ääres seisvale tohutule „Titanicule”. Rose de Witt Bukater (Kate Winslet), tema tulevane abikaasa Caledon Hockley (Billy Zane), Rose ema Ruth (Frances Fisher) ja nende teener Spicer Lovejoy (David Warner) lähevad laevale. Rose sõidab Ameerikasse, et seal oma rikka peigmehega abielluda.

Mehhikos valmis peaaegu originaalisuurune „Titanicu” kuliss.

Samal ajal mängib tänavakunstnik Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) sadamakõrtsis kaarte. Võiduks on kaks kolmanda klassi piletit „Titanicule”. Jack võidab ja tormab koos mängukaaslase Fabrizio de Rossiga (Danny Nucci) sadamasse, et sõna otseses mõttes viimasel hetkel jõuda väljuvale „Titanicule”.
Kolmanda klassi jalutustekil joonistamisega aega viitev Jack näeb esimese klassi jalutustekil reelingule nõjatuvat Rose’i. Armastus esimesest silmapilgust!
Rose istub õhtulauas ja mõtiskleb oma elu ning saatuse üle. Neiu tunnetes valitseb segadus. Hetkelise tuju ajel leiab ta, et ta elu Ameerikas ei kujune õnnelikuks ja ta otsustab endale lõpu teha. Nuuksuv Rose jookseb laeva ahtrisse, ronib üle reelingu, kuid jääb kõheldes sinna seisma. Jack lebab samal ajal ahtris ühel pingil ja silmitseb tähistaevast. Ta tormab ahtrisse ja keelitab tundmatut neidu mitte vette hüppama. Hetkel, mil Jack ulatab oma käe, neiu libiseb ja jääb noormehe käe otsas sõukruvide poolt vahtu löödud vee kohale rippuma. Jackil õnnestub Rose üle reelingu vinnata. Sündmuskohale tormavad mõned madrused. Hetk hiljem saabub Rose äraoleku pärast muretsev Hockley koos teenriga. Madrused panevad Jacki käed raudu. Olukorra päästab Rose, kes valetab, et tegemist on õnnetusjuhtumiga ja et Jack päästis tema elu. Noormees vabastatakse kohe käeraudadest. Hockley kutsub Jacki tänutäheks õhtusöögile.
Jack läheb esimese klassi tekile (reaalsuses poleks see küll võimalik olnud) ning tema Rose vahel areneb vestlus. Jack näitab neiule oma joonistusi. Noorte vaheline sümpaatia süveneb.

Kombineeritud võtete meistriteos. Kõik tekil liikuvad inimesed on tegelikult loodud kompuutri abil ja hiljem peale filmitud.

Õhtusöögi ajaks laenab seltskondlik ja rikastesse teatud irooniaga suhtuv Molly Braun Jackile oma poja fraki. Õhtusöögil on Jackil ja Rosel silmi ainult teineteise jaoks. Jack ulatab märkamatult Rosele kirjakese. Noored kohtuvad pärast õhtusööki ja lähevad kolmanda klassi salongi, kus mürtsub muusika ja reisijad vihuvad tantsida.
Järgmisel päeval hiilib Jack esimese klassi jalutustekile. Ta haarab mööduva Rose käest ja juhatab ta võimlemissaali. Noored mõistavad, et nad armastavad teineteist, kuid see ei tähenda veel kokkujäämist. Päikseloojangu ajal seisab Jack laeva vööris ja vaatab kaugusesse. Tuleb Rose. Jack palub neiul astuda reelingu alumisele pulgale, sulgeda silmad ja sirutada käed välja. Jack hoiab Rose piha ümbert kinni ja neiu tunnistab, et tal on tunne nagu ta lendaks. Hetk hiljem ühinevad mõlema huuled kirglikuks suudluseks.
Rose kutsub Jacki oma luksuskajutisse. Jackist sissevõetud neiule tuleb vallatu idee poseerida alasti. Noormees on päri ja nii valmib pilt Rosest, kelle kaelas sätendab Sinine teemant.
Äkki tuleb kajutisse kuri ja pahur teener Lovejoy, kellele armukade Hockley on teinud ülesandeks tema pruuti jälgida. Noored põgenevad teise ukse kaudu koridori. Lovejoy eest ära joostes satuvad nad lastiruumi, kus ühes sõiduautos Rose andub Jackile…
Hiljem lähevad noored lähevad laeva vööritekile. Seal näevad nad, kuidas „Titanic” sõidab otsa jäämäele. Meeskonnaliikmete jutu järele saavad nad aru, et olukord on tõsine. Ühes koridoris peavad Lovejoy ja Hockley nad kinni ja palutakse neil kajutisse tulla. Salakaval Lovejoy pistab Jacki taskusse Rose Sinise teemandi. Kajutis otsitakse Jack läbi ja jaki taskust leitakse teemant. Lovejoy ja Hockley süüdistavad Jacki varguses. Jack viiakse ühte kajutisse ja pannakse käeraudade abil toru külge.
Rose ei leia Jacki ja on meeleheitel. Ka keeldub ta ema ja Hockley tunivatest palvetest hoolimata paati minema. Rose asub Jacki otsima ja leiab ta. Järgneb filmi põnevust üles kruviv pikk stseen, mille käigus Rose vabastab vee alla vajuvast kajutist Jacki. Kahjuks on Cameron toonud usutavuse ohvriks efektsele pääsemisele vee poolt üle ujutavates koridorides.

Meie peakangelased on vette sattunud. Algab võitlus elu ja surma peale jäises vees.

Jack ja Rose pääsevad tekile, et elada kaasa „Titanicu” viimastele minutitele. Raevunud Hockley hakkab Jacki taga ajama ning üritab teda isegi revolvrist tulistada. Laev vajub. Hirmunud Hockley võtab sülle võõra lapse ja poeb päästepaati. Inimesed suunduvad ahtrisse. Rose ja Jack on jõudnud ahtris asuva lipuvarda juurde, kus nad esimest korda kohtusid. Laeva ahter tõuseb püstloodi ja inimesed kukuvad vette. Rose ja Jack otsustavad oodata, kuni ahter on jõudnud vette. Seejärel lasevad nad reelingust lahti ja ujuvad veepinnale. Nad leiavad merest mingi ukse, mille peale Rose Jacki abil ronib. Jack külmub surnuks ja vajub vetesügavustesse. Rose korjab aga üles üks päästepaat. „Carpathial” kohtab ta oma peigmeest, kuid nende teed ei ristu enam kunagi.
Vene uurimislaeva „Mstislav Keldõš” pardal viibiv Rose Calvert läheb öösärgis reelingu juurde ja heidab vette Sinise teemandi. Seejärel suundub ta tagasi oma kajutisse ning enne oma lõppu näeb, kuidas ta on taas „Titanicu” pardal. Laeva vrakk taastub nagu nõiaväel. Jack läheb esimese klassi salongi ja Rose ulatab talle käe. Kaamera libiseb tohutule klaaskuplile esimese klassi trepikoja kohal. Kogu ekraan muutub valgeks…
Nii lõpeb see 1997. aastal ekraanile jõudnud tolle ajani kõigi aegade kallim, 200 miljonit dollari maksnud filmiepopöa.

Tunnuspildil: Arvukaid kordi parodeeritud kuulus stseen „Titanicu” vööris.

 

©Peter Hagen

0

Your Cart