Streakers

1 minutit lugemist

Inglisekeelsele sõnale streaker pole eesti keeles ühesõnalist vastet. Streaker tähendab ameerika slängis rahvarikkas kohas alasti ümberlippajat. Nende lippajale ajastu algas ja lõppes kuulsusetult. Streakerid olid noored inimesed, kes siis üksikult või gruppidena ootamatult kusagilt välja ilmusid, et siis ihualasti mööda tänavaid lipata. Nagu selliste asjade puhul ikka, muutus üksikute ekshibitsionistide algatus peagi omamoodi massiliikumiseks. Ülikoolid – loomulikult Ameerikas -võistlesid omavahel, kes suudab ühe „rahvajooksu” ajal rohkem liputajaid välja panna.

1974. aasta märtsis jooksid 553 Marylandi ülikooli tudengit ihualasti mitu miili. Mõni päev enne seda massiliputamist püstitas Lõuna-Carolina ülikool omamoodi rekordi, saates välja 508 üliõpilast. Nagu juba öeldud, püsis see rekord ainult mõni päev. Athensis (Georgia) ilmus tänavale 1000 alasti meest ja Bouldersis (Colorado) näitas rahvale tilli 1200 mehepoega. Nii pressis kui ka juristide erialaajakirjades vallandus hüsteeriline poleemika. Varsti ilmusid streakerid ka Saksa ja Inglise linnade tänavatele.

Siiski on enamik inimestest kasvatatud usus, et inimese keha on patune ja seepärast tuleb seda rõivastega varjata. Seaduseandjad leidsid ka päris mitu paragrahvi, mille alusel paljalt ringilippajaid vastutusele võtta. Nii pidi üks ilmsüüta liputaja Inglismaal maksma 300 naela trahvi. Belfastis pisteti aga üks streaker koguni kolmeks kuuks vanglasse.

Tunnuspilt: 1970. aastate keskpaigani kestnud „rahvasport“ – ihualasti mööda tänavaid jooksmine.

0

Your Cart