Poolmuidu maailma otsa ehk mida reisibürood maha vaikivad

7 minutit lugemist

Reisibüroode salakeel

Kui näen mõne reisibüroo aknal ahvatlevat pakkumist, mis algab maagilise sõnaga ALATES…, siis ei saa ma teisiti, kui astun sisse. Alles asja lähemal uurimisel selgub, et reklaamitud esialgsele summale pole reisbüroo puhtast tagasihoidlikkusest juurde arvanud viisa maksumust, samuti Helsingi lennuväljale jõudmisega seotud kulutusi, rääkimata kohustuslikust reisikindlustusest ja täiendavatest, kuid vältimatutest kulutustest kohapeal. Pealegi tuleb üksinda reisijal maksta tühja voodi eest veel lisatasu (ühekohalisi tube hotellides tavaliselt pole). Hotelliomanikud teavad väga hästi, et mitte kõik turistid pole abielus, mõni on isegi lesk. Kuid tänu hotelliomanike ahnusele on üksik turist sunnitud maksma lisatasu kaheinimese toa kasutamise eest.
Siis selgub veel, et on ka paremaid hotelle, kui see, mis pakutud reklaamis ALATES. Ja nii see esialgne summakene aina kasvab ja kasvab. Kuid eks üks vana ärialane juhtlausegi ütle, et reklaam peab ütlema tõtt, kuid mitte kogu tõde.
Mäletan, kui ma kord astusin ühte reisibüroosse, kus „noor, rikas ja ilus” töötaja ei suutnud kuidagi maakaardilt Korfu saart üles leida. Aga tühja sellest saarest, äri on vaja teha! Nii võib see muidugi paista reisibüroo köögipoole pealt vaadatuna, kuid reisijana tahaksin saada siiski asjalikku, eelkõige aga ausat ja objektiivset infot, samuti reisi tegelikku maksumust, aga mitte ebamäärast „alates”. Samuti reisi võimalike miinuste kohta.
Iga reis saab alguse värvikireva kataloogiga tutvumisest. Muinasjutuliselt kaunis loodus, türkiissinine meri, luksuslikud hotellid. Reklaam tõotab igal juhul unustamatut puhkusereisi. Aga tegelikult võib reisija ämbrisse astuda. Et seda vältida, tuleb alustada sellest, et õppida mõistma reisikataloogide salakeelt. Tõsi, läänes (sealt me ju kõik oma eeskujud ja mallid ammutame) ei tohi reisibürood ehituslärmi, veepuudust või räpast randa enam maha vaikida, kuid keegi ei hakka neile puudustele ka erilist tähelepanu osutama, sest see peletaks kundesid eemale. Kuid püüdkem seda salakeelt lahti mõtestada.
Kui kataloogis on öeldud, et hotell asub romantilises kohas, kust on hea väljasõite teha, siis tähendab see seda, et tegemist on kõrvalises kohas asuva öömajaga, kust inimene lihtsalt on sunnitud väljasõite tegema. „Tagasihoidlik perehotell” tähendab võõrastemaja, kus õhtuti võib igavusest otsad anda. „Tuba mere poole” võib tähendada seda, et hotelli ja mere vahele jääb veel mitu hotelli. Muidugi, kui te pikksilma võtate ja hotellikatusele lähete, siis õnnestub teil kindlasti ka merd näha. Kui kataloogis on kirjas, et hotellil pole oma plaaži ja mereni on 400 meetrit, siis ärge imestage, kui tegelikult tuleb teil vähemalt poolteist kilomeetrit maha kõmpida, et siis tsemendikottide ja tellingute vahel lõunamaist päikest nautida. Kui pakutakse alles äsja avatud hotelli, siis ootavad teid järgmised õudused: mitte kõik veel ei funktsioneeri, plaaž, hotelli bassein ja aed on väljaehitamata, teenindav personal aga ilma vajalike kogemusteta ning vilumusteta. Imekaunid värvifotod kataloogides on aga kaval trikk. Vilunud fotograaf võib ka kõige ilmetumast hotellist teha sellise pildi, et seda nähes hakkate vaimustusest õhku ahmima. Tavaliselt pildistatakse hotelli fassaadi, nii et kunde ei saaks aru, et tegemist on üsna viletsa hoonega. Hotelli ümbrus jäägu aga teile avastamisrõõmuks – ei saa ju fotole jätta naabruses olevaid tellinguid, liivahunnikuid ja kraanasid. Lainurkobjektiivi kasutamine võimaldab ka kõige armetuma toa muuta sviidisuuruseks. Suurimaks rumaluseks oleks aga juba Eestis maksta teid huvitavate ekskursioonide eest, sest kohalike reisibüroode hinnad on sageli vähemalt poole odavamad, teeninduse kvaliteet aga sama. Kasutades kohalike reisibüroode teenuseid võite säästa märkimisväärse summa.

Kus on ohtlik reisida?

Euroopa
Prantsusmaa: Riigi lõunaosas peatavad gangsterid autosid. Tavaks on saanud ka see, et möödasõitva mootorratta tagaistmel olev röövel tõmbab naisterahva käest käekoti.
Saksamaa: Taskuvargad ja pätid muutuvad üha jultunumaks. Vältige õhtuti suurte raudtee- ja metroojaamade ümbrust (need on pättide, taskuvaraste ja narkomaanide põhilised kogunemiskohad), samuti kõrvalisi tänavaid. Ohtlik on viibida hilisel õhtutunnil inimtühjas maa-aluses metroojaamas, sest kallaletungi korral olete seal täiesti kaitsetu.
Poola: Üsna ohtlik on läbi Poola sõita tuliuue autoga.
Tšehhia: Varguste ja röövkallaletungide oht.
Horvaatia: Kõige ohtlikum on sisemaal, piirialadel.
Bulgaaria: Brutaalsed autoröövlid.
Türgi: Kurdi ekstremistide atentaadid, eriti ohtlik on Iraagiga piirnev idaosa.

Aasia
Venemaa: Üha kasvav kuritegevus suurlinnades. Autovargused. Bandedega koos tegutsevad prostituudid.
Liibanon: Vältida riigi lõunaosa, erit kurikuulsat Bekaa orgu, kus eesti 7 naiivset jalgratturit pantvangi võeti.
Iisrael: Jätkuvalt ebastabiilne olukord. Terroriaktide oht. Vältida palestiinlastega asustatud Jeruusalemma osa, Gaza sektorit ja Golani kõrgendikke.
Pakistan: Lõputud rahutused.
India: Põhjaosas pantvangiks sattumise oht.
Birma: Röövkallaletungide oht.
Sri Lanka: Võimalikud atentaadid Colombos, vältida bussiekskursioone linnas.

Aafrika
Alžeeria: Islami ekstremistid tungivad kallale turistidele.
Egiptus: Islami fundamentalistide võimalikud terroristlikud kallaletungid laevadele, rongidele, bussidele ja autodele.
Sudaan: Rahutused.
Etioopia: Jõhkrad kallaletungid.
Somaalia: Relvastatud banded röövivad ja tapavad.
Keenia: Röövkallaletungide tõttu vältida Nairobit ja Mombasat.
Sairi: Ärakaranud sõdurid tungivad turistidele kallale.
Angola: Samad ohud mis Sairis.
Mosambiik: Rahutuste oht.

Põhja-Ameerika
USA: Vältida sellistes suurlinnades nagu New York, Los Angeles, Washington, Chicago, Detroit ja San Francisco vaeste linnaosasid!

Kesk- ja Lõuna-Ameerika
Brasiilia: Suure vaesuse tõttu on riigis ka suur kuritegevus. Rio de Janeiros ei tohiks kanda ehteid, kallist käekella. Mobiiliga helistades jälgida ümbrust, et keegi mobiili ära ei krabaks. Soovitav liikuda mitmekesi. Silmad-kõrvad alati lahti hoida, mitte liikuda väljas õhtuti.
Haiiti: Poliitilised rahutused.
Dominikaani Vabariik: Üha kasvav kuritegevus.
Costa Rica: Pantvangiks võtmise oht.
Colombia: Bandede kallaletungi oht.
Peruu: Taskuvargad linnatänavatel.
Tšiili: Vältida linnadevahelisi maanteid.

Millised maad on turvalised?
Lausa paradiislik rahu valitseb sellistes kaugetes paikades nagu Malediivid, Mauritus, Tuneesia, Kanada ja Alaska. Võrdlemisi turvalisena võib ennast tunda ka Tais, hoolimata mõnedest kallaletungidest bussidele ja suurest aidsiohust. Ja kuigi Rio de Janeiros võib ette tulla mõningaid ekstsesse, siis ei kehti see maa siseosa kohta. Ohutu on reisimine ka enamikes Euroopa riikides. Muidugi ei maksa ülaltoodut täht-tähelt võtta, sest olukord nn. ohtlikes maades muutub. Enne reisi tasuks jälgida poliitilist situatsiooni maal, kuhu kavatsetakse sõita.

Mõningaid nõuandeid
Vältida võõras linnas tundmatuid ja ohtlikuks kuulutatud linnaosasid. Mitte jätta rendiautosse dokumente ja väärtasju. Pole sugugi üleliigne ettevaatusabinõu teha koopiad dokumentidest (ka lennukipiletitest) ja hoida need originaalidest eraldi. Kirjutada üles krediitkaardi number! Mitte kanda silmatorkavat „turistiriietust”. Pole vaja arengumaade linnade vaestekvartalites kolades jätta endast miljonäri muljet. Loobuda kallihinnaliste ehete kandmisest ja kas on väga tark tegu uhkustada hinnalise fotoaparaadiga? Väärtasjad ja raha anda hoiule hotelli seifi. Muide, ka hotellitoas on võimalik raha ära peita (kas või isiklike asjade hulka), nii et seda ei leia üles ka kõige nutikam pikanäpumees. Vaja vaid fantaasia tööle panna! Jalutama minnes või väljasõidule asudes mitte kogu raha kaasa võtta. Raha kanda kas vöökotis või kaela riputavas kotikeses, mitte mingil juhul käekotis. Ärge jätke oma pagasit või isiklikke asju hetkekski järelvalveta. Makstes restoranis või kaupluses krediitkaardiga, ärge laske seda silmist, mistahes ettekäänet kelner või müüja teie vaateväljast lahkumiseks ka ei kasutaks. Teie vääramatu õigus on, et kõik operatsioonid krediitkaardiga tehtaks teie silme all. Jälgige, et müüja ei läheks suure rahatähega tagaruumi, et seda kusagil peenemaks vahetada. Tagasi võib ta tulla valerahaga, et seda siis teile kaela määrida. Ka kohaliku valuuta tagasivahetamisel dollariteks tuleb ettevaatlik olla, sest eriti Araabia maades on tüssamine lausa rahvuslik eripära. Kallaletungi korral pole mõtet vastupanu osutada, sest röövlile ei lähe teie elu korda. Raha tuleb ka kaasaskandmisel jaotada nii, et röövli saagiks langeks ainult tühine summa. Kui juhtute rendiautoga sõites nägema avariid, olge eriti ettevaatlik, sest tegemist võib olla kavalate röövlite lavastatud autoõnnetusega, et teid autost välja meelitada. Palju targem on edasi sõita ja lähimat politseipatrulli toimunust informeerida.

MAAJA