Naise kehakaalu kümme vaenlast

5 minutit lugemist

Kui leiad, et sul on probleeme kehakaaluga, siis pole dieetidest, jõusaalist, toidulisanditest jms abi otsimine kõige parem mõte. Esmalt katsu jälile jõuda selle järgnevalt äratoodud põhjustele, alles pärast seda võta vastavad meetmed.

Harjumus üle süüa. Sellele panevad sageli aluse armsad vanemad, kes sunnivad lapsukese peale suutäisi „issi eest, emme eest…“ jne. Põngerjas paneb alguses vastu, kuni mõistab, et ta sellega vanemaid rõõmustab. Ja astub vähehaaval ülekaaluliste laste, hiljem paksude täiskasvanute perre.

Vähene liikuvus, või nn istuv eluviis. See kindlustab lõpuks liigsed kilod ka rasvavaese või suisa taimse menüü puhul.

Pärilik faktor. See on olemas, aga sellest võib võitu saada. Mitmendat põlve alkohoolikutel võivad olla täiskarskustest lapsed, ja ära arva, et midagi ei aita, kui sul on paks vanaema ja ema! Arvatavalt valitseb su peres söömise kultus, millele suudad vastu panna, kui sul vähegi iseloomu on.

Valed toitumisharjumused. Hommikul vaid kohv või tee, lõunal kiirtoit, lõpuks külluslik õhtusöök, ja liigsed kilod on kindlustatud! Pigem söö 4–5 korda päevas, aga vähe, ja hästi läbi mõeldes, mida.

Günekoloogilised või ealised asjaolud. Puberteediiga, suguküpsuse saabumine, regulaarse seksuaalelu alustamine, potents, kliimaks – need on vaheetapid, mis võivad kaasa tuua liigsete rasvade ladestumise eelkõige näol, kaela piirkonnas, rinnal, kõhul. See tähendab, et organismi hormonaalses talitluses on midagi valesti. Konsulteeri spetsialistiga.

Endokrinoloogiline foon. Kui täheldad kaalu äkilist kasvu, sealjuures näo ja jäsemete tursumist juba hommikuti, vajad arstlikku kontrolli. Häireid võib olla kilpnäärme või neerude talitluses.

Hormoontablettide vale tarvitamine. Nüüdisaja nii rasestumisvastased kui lihasmassi kasvatavad tabletid on tervele inimesele kahjutud, aga NB! – need lase enesele määrata ainult arstil, mitte sõbrannal ega treeningukaaslasel. Sest viimased ei tunne su organismi eripärasid, ammuks pole neil laboratooriumi, kus vastavaid analüüse teha!

Rasedus. Kahtlemata organiseerib naise organism kogu talitluse sel perioodil vastavalt ümber, aga kaalu liigse kasvu põhjuseks on valdavalt ülesöömine, „tarkade“ nõuandel, et nüüd tuleb süüa kahe eest. Ei tule – sa vajad vitamiine, mitte kaloreid. Kehakaalu kasv raseduse lõpul rohkem kui 9–12 kilo võrra on kurjast, pealegi teed enesele järglase ilmaletoomise sellega raskemaks, ja ohtlikumakski.

Ainevahetuse eripärad ning häired. On inimesi, kes söövad piiranguteta nii rasvast kui magusat, ja on peenikesed kui piibuorgid. Teised keelavad enesele kõike, näksivad kui linnukesed, aga kaalu tuleb aina juurde. Tähendab – organism ei töötle manustatavaid toiduaineid õigesti ümber. Lase kõigepealt teha veresuhkru-analüüs ja kuula siis, mida arst soovitab-õpetab.

Stress. Kaasaja inimese suurim kurnaja ja tervise vaenlane. Ülemus pole sinuga rahul, konkurendid on edukamad – maandad närvipinget rikkaliku menüüga. Kaasa leidis teise – lased hea maitsta šokolaadil, alkoholil, mistahes mõnuainetel… Selle asemel näsi õunu, mine jooksma, tee kepikõndi, kätekõverdusi, kukke! Tundub tobe, aga ime küll – mõjub üllatavalt tõhusalt!

Kuidas tõhusalt saleneda

On vana tõde, et salenemiseks on parim dieet lihtne: söö vähe ja liigu palju! Aga teada on ka see, et sellest ei piisa – mõni organism ei lase omanikku kohe kuidagi kõhneneda, või võta taas kiiresti endised vormid.

Selle vastu saab tõhusat abi alljärgnevate reeglite järgimisest. Mitte ajutiselt, vaid tingimusel, et siitpeale saab see su elustiiliks.

* Määra kindlaks oma keha tüüp, mis idamaise meditsiini kohaselt võib olla kas kuum või külm, ja vali vastavalt sellele teatud toiduained. Kui armastad talve, magad lahtise akna all, tunned end ebamugavalt saunas ja päevitades, on sul kuum organism. Tähendab – päeva teises pooles pead sööma külmi magusaid puuvilju: õunu, hurmaad, virsikuid, heledaid viinamarju. Kui põed sageli külmetushaigust ei kannata tuuletõmbust, magad paksu suleteki all, on tegemist külma organismiga. Sinu saledusrohuks on hautatud juurviljad: porgand, patissonid, brokkoli, suvikõrvits. Loobu toorestest puu- ja juurviljadest, sest need soodustavad sinu puhul rasvade ladestumist.

* Joo palju, sest see kiirendab ainevahetusprotsessi. Mida kiirem see on, seda vähem rasva organism energia tootmiseks vajab. Kui organismis niiskust napib, hakkab ta seda rakkudevahelises ruumis kõigest väest kinni hoidma, ja lähedki paksemaks. Päevas tuleb juua vähemalt 1,5–2 liitrit vett, mitte mahlu, morsse, puljongeid. Kohvist, teest ja gaseeritud jookidest parem loobu täielikult. Kui piirdud ainult veega, siis varsti sa muid jooke enam ei tahagi, pealegi – vesi aitab hästi ka näljatunnet petta.

* Vähenda oma söögiportsjoneid! Pane kumerdatud peod kokku – see on umbkaudu su mao maht, ühe toidukorraga ära söö sellest rohkem. Ülemäärane venitab magu ja ladestub rasvana, nimelt sellepärast on soovitav süüa tihti, aga vähe korraga. Jaota oma toidunorm 6-8, veelgi parem – 10 portsjoniks. Ja ära arva, et pead ühes toidukorras saama nii suppi, praadi kui magustoitu.

* Ära nälgi! Kui söögiisu tahtejõuga maha surud, saab organism stressi ja hakkab tootma hormoone, mis soodustavad rasvade ladestumist. Näljadieet on dieetidest kõige terviseohtlikum ning ebaefektiivsem! Pigem jaga oma toidunorm veel väiksemateks annusteks ja söö veelgi sagedamini, jälgides, et su menüüs oleks võimalikult rikkalikult valke.

* Maga piisavalt! Unes eritub kasvuhormoon, mis rasvu põletades energiat kulutab. Nimelt sellepärast kaalume me hommikuti ca 500 g vähem kui õhtul. Et tunda end vajalikult väljapuhanuna ja värskena, tuleb magada vähemalt 8 tundi ööpäevas. Vastasel juhul hakkad päeva jooksul enese turgutamiseks aina midagi nosima, nii et sa seda ise vast tähelegi ei pane!

* Loobu soolast, teravatest maitseainetest ja vürtsidest. Vedelik ei tohi organismi seisma jääda, sellest tekivad tursed, kotid silme all. Aga sool suudab meie organismis kinni hoida 5–7 liitrit vett. Nii et soolast täieliku loobumisega võid nädalas kaalust maha võtta umbes 7 kilo! Pipart, mädarõigast, sinepit, tomatipastasid, aga ka sibulat ja küüslauku tarvita samuti minimaalselt. Need kõik ergutavad söögiisu ja kiirendavad rasvade ja süsivesikute ladestumist.

* Selleks, et mõista, et täiskõhutunde saavutamiseks pole tingimata vaja palju süüa, otsi välja lai nahkrihm ja tõmba see enne söögi kallale asumist tihkelt ümber kõhu. See fikseerib su mao mahu, ja sul tekib täiskõhutunne juba varsti pärast esimesi suutäisi!

Nii lihtne see ongi, muudkui hakka aga pihta!