Milline narkootikum on kõige ohtlikum?

1 minutit lugemist

Paljud eksperdid üritavad kõigest väest võrrelda erinevaid narkootikume ja nende mõju. Asi on selles, et joobe liigi määramine sõltub mitmesugustest teguritest, nagu uimasti liik ja kogus, aine manustamise viis ja aine mõjuga seotud ootused, ümbritsev keskkond ning isiksuseomadused. Paraku on aga inimeste reaktsioonid erinevatele narkootikumidele väga erinevad. See kehtib ka sõltuvuse tekkimise kohta. Bristoli ülikooli kolm teadlast üritasid siiski asjas selgusele jõuda ja avaldasid oma uurimistulemused teadusajakirjas Lancet. Kahtekümmet kõige enam levinud narkootikumi hinnati kolme kriteeriumi järgi: kui tugev on narkootikumi manustamisel tekkiv õnnetunne, kui tugevad on keha reaktsioonid ja kui tugev on füüsiline sõltuvus. Samuti negatiivne mõju perekonnale, elukutsele ja sotsiaalsele ümbrusele.
Esimesele kohale tuli heroiin (heroiinhüdrokloriid), mida peetakse kõige ohtlikumaks narkootikumiks. Teisele kohale platseerus kokaiin, mille tarbimine suureneb järjepidevalt kõigis arenenud tööstusriikides. (Kokaiinist satutakse sõltuvusse äärmiselt kiiresti – tõsi, see sõltub eelkõige sellest, kui tugevasti on diilerid kokaiini lahjendanud –, see on teada olevatest kõige kiiremini sõltuvust tekitavaid aineid.) Kolmandale ja neljandale kohale tulid tubakas ja heroiini aseaine metadoon (metadoon-hüdrokloriid), mida meditsiinis kasutatakse valuvaigistina. Viiendale kohale jäid barbituraadid (unerohud), kuuendale „rahvanarkootikum alkohol”. Esikümnesse mahtusid veel tugev rahusti bensodiazepiin (benzodiazeptine), amfetamiin, buprenorfiin (kasutatakse meditsiinis operatsioonijärgse valu vähendamiseks), samuti narkoosivahend ketamiin (ketobemidoon, ketogaan jt), millest on aja jooksul kujunenud nn partynarkootikum („vitamiin K“). Marihuaana asub 11. kohal, LSD (lüsergiinhappe dietüülamiid) 14. ja ecstasy 16. kohal.

Teistel andmetel oleks see järjestus aga järgmine: alkohol, heroiin, metamfetamiin, kokaiin, tubakas, amfetamiin, kanep, GHB (korgijook), vaalium, getamiin, morfiin, mefedroon, anaboolsed steroidid, MDMA, ecstasy, LSD, seened.

©Peter Hagen

0

Your Cart