Miks meile meeldivad pikad jalad?

9 minutit lugemist

Jalad on loomulikult erootilised. Miniseelikud ja kõrged kontsad rõhutavad nende lummust veelgi. Ilusad jalad on sugudevahelistes suhetes olnud ikka tugevaks trumbiks, nad on alati kunstnikke inspireerinud ja kombevalvureid ärritanud. Ka teadlased on otsinud vastust küsimusele: mis teeb pikad jalad nii seksikaks?

Paljad ja pruuniks päevitunud või õhukeste nailonsukkadega kaetud, ahvatlevalt üle põlve heidetud või graatsilises liikumises – kaunitel naisejalgadel on meestele maagiline mõju. Nad saadavad tugevaid erootilisi signaale, mis võivad nii mõnegi mehe arust ära ajada.

Jalgade erootiline mõju ei ole aga tingitud meie vabameelsest ühiskonnast, miniseelikutest või pikakoivalistest supermodellidest. Kultuurist, seksuaalmoraalist ja moest sõltumatult on jalad alati mehi võlunud ja hormoonid möllama pannud.

Araabia ja pärsia luuletajad on jumaldatud naiste jalgu kirjeldades võrrelnud neid kõrbegaselli graatsilise liikumisega. Kaunist säärejooksust vestab nii mõnigi laulusalm. Psühholoog Desmond Morris kirjutab raamatus „Alasti Eva”, et tundelised mehed võisid veel 20. sajandi algul naisejalgu nähes suurest õnnest minestada.

Aga mis on siiski jalgade juures sedavõrd erutav? Kainelt võttes on neil ju eelkõige küll tähtis, kuid siiski pigem proosaline ülesanne: nad hoolitsevad selle eest, et me ümber ei kukuks ja liikuda saaksime. Ka õrnal naisejalal on tugevad kõõlused, liigesed ja küüned ning muidugi lihaskude, mida treenides võib saavutada sportlikke suurtulemusi.

Desmond Morris oletab, et juba ainuüksi jalgade tõhus „jooksupotentsiaal” tingib nende erootilise võlu. Nii võib näiteks „põgenevate” naisejalgade nägemine äratada mehes ürgse jahiinstinkti. Sellest spekulatsioonist ilusate jalgade maagilise mõju seletamiseks loomulikult ei piisa. Milles peitub siis jalgade saladus? Miks äratavad nad meestes nii suurt iha?

Esimene seletus on muidugi see, et naisejalad on hoopis teistsugused kui meestel! Põlved on enamasti õrnemad, sääred saledamad, jalad on üldiselt ümaramad ja ideaaljuhul siidina siledad. Kõige erutavamalt mõjub jalgade ülemises otsas asuv kolmnurk, seksuaalsuse absoluutne tipp, mis kõrvaliste pilkude eest jääb kiivalt varjatuks.

Desmond Morris kirjutab, et alateadlikult kujutavad mehed ette reite ühinemiskohta. See kujutluspilt on niivõrd võimas, et mõnikord ei suuda mehed ennast taltsutada ning unustavad kõik viisakusreeglid. Siis jõllitavad nad justkui hüpnotiseeritult veetlevaid naisejalgu. Kuid meeste fantaasiat ei eruta mitte üksnes ilusate jalgade nägemine. Veelgi erutavamalt võib mõjuda nende jalgade liikumine. Reite avanemine ja sulgumine viib meeste mõtted otsemaid seksile, üle põlve heidetud jalg paljastab tükikese reit ning mõjub kutsuvalt. Erootilises trilleris „Basic Instinct” asetab Sharon Stone jala võrgutavalt aegamisi üle teise, seejuures paljastub hetkeks katmata karvakolmnurk. Paljude meeste salajane unelm on selle stseeniga hästi ära tabatud.

„Jalgade liikumine kannab niivõrd tugevaid seksuaalseid signaale,” märgib Desmond Morris, „et naine köidab tähelepanu ja mõjub erutavalt igas asendis.” Eriti erootiliselt ja naiselikult mõjuvad näiteks tihedalt kokku surutud jalad – naine asetab jala ümber teise sääre ja põimib jalalaba ümber selle. Niisugune asend on tõesti kütkestavalt naiselik, sest enamik mehi ei saa kitsama vaagna tõttu niimoodi istuda.

Kui naine hoiab hästi kombekalt jalgu koos, võib see aktiveerida mehe fantaasiat ja vallutuskirge. Morrise arvates on neutraalseks asendiks niisugune, mis kujutab endast „harmoonilist segu” – jalad ei ole liiga kokku surutud ega ka laiali aetud.

Jalgade lähedus suguelunditele on läbi aegade tinginud selle, et neid tajutakse kui tabutsooni. Tütarlaste jalgu katsid maani kleidid ja rüüsidega aluspesu. 19. sajandil ei tohtinud paljastada isegi pahkluid, mis peideti pika säärega nöörsaabastesse. Jalgu mitte üksnes ei varjatud, neid ei tohtinud isegi mitte mainida. Kui 15-aastane Habsburgi printsess Maria abiellus 1649. aastal Hispaania kuninga Felipe IV-ga, siis avastati teiste pulmakinkide seast ka sukad. Üks õukondlastest lükkas need järsult tagasi: „Hispaania kuningannal ei ole jalgu.” Neid sõnu kuuldes pruut kohkus ja puhkes nutma. Ta arvas, et hispaanlased lõikavad tal jalad maha!

Hirm jalgade ettearvamatu mõju ees on mõnikord väljendunud suisa grotesksel kujul. Vikotoriaanlikul Inglismaal kaeti kinni koguni toolijalad, et mehed ei hakkaks mingeid kahtlasi fantaasiaid arendama. Isegi keelt hakati tsenseerima, vähemalt „kõrgemas seltskonnas”. Näiteks ei sobinud Inglismaal kõnelda kanakoibadest, selle asemel kasutati peenemat väljendit „tume liha”. Keiserlikul Saksamaal pidid naised delikaatsetest asjadest rääkima läbi lillede, nii öeldigi sukkade ja aluspesu kohta, et need on „väljendamatud asjad”.

Sama ranged käitumisreeglid kehtisid ka liigutuste, kõnnaku ja käimistempo kohta. Meie vanaemade ajal ei tohtinud naisterahvas jalgu ristata või istuda, jalad laiali. Seetõttu ei peetud veel 20. sajandilgi tšellomängu naistele kohaseks, ratsutama pidid nad daamisadulas, külg ees. Sportlikud saavutused olid sellises asendis üsna võimatud, mistõttu Austria-Ungari keisrinna Elisabeth, pikakoivaline iludus ja auahne ratsutaja, otsustas seda keeldu ignoreerida. Ta istus sadulasse, jalad laiali, nii nagu mehed.

Meeste piilumishimu ja erutust ei ole endised ega ka praegused keelud suutnud tõrjuda. Vastupidi – naiselikke võlusid ei õnnestu kunagi täielikult varjata. Korraks välgatav säär või seeliku ja pikkade pükste all aimatavad jalgade kontuurid käivitavad ka ranget moraali kaitsvates kultuurides mehelikke fantaasiaid. Seda teab omast käest iga mees, kes kevade saabudes märkab, et naised on korraga eriti ilusaks läinud.

Siit jõuame tüdrukute jalgade järgmise saladuseni: miks on eriti just pikad jalad nii pilkupüüdvad? Üks Saksamaal asuv psühholoogiainstituut uuris, millises Saksa linnas on kõige rohkem pikajalgseid naisi. Selgus, et Münchenis. Aga kui pikk peab olema jalg, et seda nimetada pikaks?

Saksamaal olevat kõige pikemate jalgadega tippmodell Nadja Auermann, puusast jalatallani mõõdetuna on nende pikkus 1,12 meetrit. Veelgi pikemad jalad on aga inglise teismelisel Lisa Hallil (1,24 m), kelle kogupikkus on 1,90 m.

Niisugused mõõdud iseenesest ei seleta suurt midagi. Kas jalad on lühikesed, pikad või ülipikad, see sõltub üldistest proportsioonidest. Kunstnikele mõeldud anatoomiat puudutavates käsiraamatutes kirjutatakse, et jalad peaksid olema kehast vaid pisut pikemad. Läänemaailma iluideaali on sajandeid kehastanud antiiksed Veenuse kujud. Kuigi kreeka marmorist jumalannade sihvakad jalad on kaunilt voolitud, ei õnnestuks neil oma „normaalsete” jalgadega tänapäeval supermodelli karjääri teha.

20. sajandil tegi jalgade esteetika läbi suure muutuse. Juba juugendstiili esindanud kunstnikud joonistasid kaunitaridele ülemäära pikki jalgu. 1940. aastatel ilmusid piltidele ja plakatitele seksikad piigad, kel jalad ulatusid „kõrvuni”. 1959. aastal esitleti New Yorgi mänguasjade messil esimest Barbie-nukku – Barbie jalad olid kaks korda pikemad kui keha! Modellide catwalk ja iludusvõistluste trikoovoor on samuti soosinud pikkade jalgade kultust.

Niisugused ülipikad jalad ei ole sugugi tavalised, pigem võib neid pidada looduse kapriisiks. Ühe USA moeettevõtja hinnangul tuleb 100 000 naise kohta vaid üksainus, kel on  Barbie-jalad. 2004. aastal Saksamaal korraldatud uurimuse järgi on naiste jalad ainult natuke pikemad kui meestel. 50 protsendil naistest vanuses 16-60 on jalad lühemad kui 1,04 m (meestel 1,035 m).

Kas ülipikad jalad on atraktiivsed seetõttu, et need on vaid vähestel naistel? Teadlased on selle nähtuse põhjendamiseks leidnud teisigi seletusi. Üks neist ütleb, et pikad jalad on märk head tervisest, mis sugudevahelises suhetes on muidugi oluline argument. Evolutsioonibioloogide väitel ihkavad mehed instinktiivselt oma geene jagada ikka terve ja tugeva naisterahvaga. Pikakoivalised on pigem pikad kui lühikesed, suur kere viitab heale immuunsüsteemile. Bristoli ülikooli teadlased on välja selgitanud, et naised, kelle jalad on pikemad kui 74 sentimeetrit, on ka tervema südamega ning neil on väiksem oht saada infarkti.

Teise seletuse kohaselt saadavad pikad jalad tõepoolest täiesti erilisi erootilisi signaale. Desmond Morrise järgi osutavad need sellele, et tütarlaps on saanud juba täiskasvanuks. Lühikesed jalad kuuluvad lapsepõlve juurde, pikad ja sihvakad jalad märgivad puberteeti ja seksuaalse küpsuse saabumist. Seejuures tunduvad kiiresti kasvavad tüdrukud tihti ülemäära pikakoivalistena, neis ilmneb erilist, lapsnaise seksapiili.

Kogu maailmas on võidukäiku teinud läänemaailma iluideaal, mille esindajad on pikkade jalgadega, kõhnad, tublisti üle 170 cm pikad modellid. Selle ideaali saavutamisel pakuvad oma teeneid ka ilukirurgid. Hiinas on viimastel aastatel tekkinud kümneid ilukliinikud, milles saab ka jalgu pikendada, väidetavalt koguni kuni 10 cm. Areneva turumajanduse tingimustes peetakse töökohtade ja hariduse omandamisel halastamatut võitlust. Hea välimus on siingi abiks. Hiina tingimustes tähendab see võimalikult läänelikku välimust. Ümmargused silmad ja kõrge ninajuur kuuluvad selle juurde samamoodi kui pikad jalad.

Et saada vähemalt 160 cm pikkuseks, lasevad paljud naised Pekingis ja Shanghais ennast operatsiooni abil pikemaks venitada. Selle meetodi leiutas 50 aastat tagasi vene ortopeed Gavril Jelizarov, tookord küll vaid selleks, et venitada haiguste ja õnnetuste tagajärjel vigastada saanud jalgu. Protseduur meenutab pigem piinamist kui kaasaegset meditsiini. Altpoolt põlve lõigatakse jalaluud läbi ja tõmmatakse need kangide ja varraste abil jälle kokku. Läbilõigatud kohtadele hakkab millimeeterhaaval kasvama uus luu. Kogu ettevõtmine on valus ning see kätkeb endas suurt nakkusohtu, patsiendile tähendab see pikaajalist töövõimetust.

Jalgade pikendamiseks on kasutusele võetud ka säästvamaid meetodeid, mille puhul patsiendid ei pea kandma mingeid väliseid fiksaatoreid ning mis ei ole nii valusad. Läbilõigatud luud ühendatakse tõmbitsaga, mis paigaldatakse implantaadina mikrokompuutri abil. Saksamaal tehakse seda protseduuri üksnes meditsiinilistel põhjustel.

Ilusamate jalgade disainimine ei muutu kindlasti kuigi massiliseks. Seda juba kasvõi soolase hinnakirja tõttu – Saksamaal näiteks tuleks selle eest välja käia 70 000 eurot. Ja kas kirurgilist sekkumist on üleüldse tarviski? „Minu jalad ei ole piisavalt pikad,” ütles ühes intervjuus filminäitleja Juliette Binoche, kes paljude meeste meelest on vastupandamatult erootiline naine. See näitab jällegi, et erootikal on niivõrd palju nüansse ja saladusi, et ühteainsat külge ei tohiks üle tähtsustada. Olgu lisatud, et firma Gillette poolt korraldatud küsitluse kohaselt tunnistati kõige seksikamateks Kylie Minogue’i jalad. Üllatav tulemus, kui arvestada, et austraalia lauljanna on vaid 154 cm pikk.

Pikajalgsed on ilusamad

Poola teadlased on avastanud, et inimesi, kelle jalad on mõne sentimeetri võrra keskmisest pikemad, peetakse teistest ilusamateks. Boguslaw Pawlowski ja Piotr Sorokowski Wroclawi ülikoolist uurisid 218 mees- ja naissoost isiku iluhinnanguid. Neile näidati seitset mehe- ja seitset naisesiluetti, mis olid joonistatud ühepikkused ja ka muidu üksteisega sarnased. Erines vaid jalgade ja kere suhe: ühel figuuril vastas see Poola keskmisele, teistel oli jalgade proportsioon kas 5, 10 või 15 protsenti üle või alla keskmise. Teadlased määrasid jalapikkuse suhtarvu ka hinnangu andjatel enestel. Selgus, et hindajate isiklikest mõõtmetest sõltumata kogus enim populaarsust pilt, kus jalad olid viis protsenti keskmisest pikemad.

©Peter Hagen