Mary Ann Cotton

2 minutit lugemist

Ajal, mil kohtumeditsiin oli alles lapsekingades, mürgitas inglanna Mary Ann Cotton vähemalt 14 inimest. Ohvrite hulgas olid tema kolm abikaasat, väimees, nii tema enda lapsed kui ka kaks kasulast. Maniakk sai pikka aega karistamatult tegutseda eelkõige seetõttu, et tollased kohtumeedikud polnud tasemel ning arstid ei tabanud seoseid rohkete surmajuhtumite vahel.

Mary Ann Cotton sündis 1832. aasta oktoobris Durhami lähedal asuvas külas. 1842. aastal abiellus Mary Ann 26-aastase töölise William Mowbrayga, kellele ta sünnitas 9 last. Kõik lapsed peale tütre Isabella surid aga üksteise järel ja iga kord konstateerisid arstid trafaretse surmapõhjusena „gastriitilise palaviku”. Aastatel 1857–72 pani veel mitu arsti sama diagnoosi, tundmata vähimatki huvi sellise ühte perekonda tabanud massilise suremise võimalike tagamaade vastu.

18. jaanuaril 1864 suri Mary Anni mees. Surma põhjusena oletati kõhulahtisust. William Mowbray elukindlustus maksti välja tema abikaasale. Missis Cotton jättis väikese Isabella oma ema Margareti hoole alla ja kolis Sunderlandi, kus ta töötas mõnda aega põetajana. 1865. aasta augustis abiellus Mary Ann ühe oma patsiendiga, 32-aastase George Wardiga, kes kõigest aasta pärast pulmi suri “gastriidilise palaviku” tagajärjel. Sama saatus tabas veel kahte Mary Anni abikaasat. Oma viienda mehe Frederick Cottoni mürgitas maniakk 19. septembril 1871. Järgmise 10 kuu jooksul saatis mürgitaja teise ilma oma 14 kuu vanuse lapsukese, kasupojad Charles Edwardi ja Fredericki ning oma jõuka armukese, kes pisut enne seda oli jõudnud muuta testamendi Mary Cottoni kasuks.

Alles nüüd tekkis kahtlus, et nii suurt hulka surmajuhtumeid ühes perekonnas ei saa panna mingi salapärase palaviku arvele. Kahtlused süvenesid veelgi, kui Mary Cottoni lapse ja tema kahe kasulapse ning armukese maised jäänused hauast välja kaevati. Kõigi nelja surma põhjus oli arseenimürgitus. Mary Ann Cotton, kes oli vahepeal jõudnud soetada uue armukese, kellelt ta last ootas, võeti vahi alla. Oma 13. lapse sünnitas maniakk 1873. aasta jaanuaris Durhami vanglas.

Sama aasta märtsis astus Mary Cotton vandekohtu ette. Teda süüdistati oma 7-aastase kasupoja Charles Edwardi mürgitamises. Kuigi oli üsna tõenäoline, et Cotton oli mürgitanud vähemalt 14 inimest, ei suudetud tema süüd tõestada. Kohus mõistis lapsetapja surma ja 24. märtsi hommikul 1873 poodi Mary Ann Cotton Durhami vanglas.

 

0

Your Cart