Marilyn Monroe ja teised

6 minutit lugemist

(Ühe sotsioloogilise uurimuse tulemustest)

Pole vist kahtlust, et iga ajastu kujundab ka oma seksisümboli. Võib teinekord tunduda isegi koomilisena, et need naiselikkuse kvaliteedid, mis näiteks 18. sajandi meestele ülimalt atraktiivsed näisid – need võivad jätta kaasaja mehe hoopis külmaks või tekitada sootuks vastupidise efekti. Ajad ja maitsed muutuvad ning ühes sellega ka arusaam ilust. Väga raske on sealjuures ära arvata, millised on need ürgsed omadused, mis teeksid ühe naise ihalemisväärseks n-ö universaalses ulatuses, nii ajas kui ruumis. Kui suudaks korraga panna selle üle vaidlema erinevate ajastute ja kultuuride inimesed, siis ehk hakkaks see keeruline probleem lahenema. Aga võib-olla ka mitte. Igal juhul on veel praegusel momendil ajas rändamine võimatu ja niisugust eksperimenti vist niipea korraldada pole võimalik.

Unustamatu Marilyn Monroe.

Küll on aga võimalik seksikuse kvaliteete lahendada väiksemates dimensioonides nii ajas kui ruumis. Itaallased võtsid ühe sellise küsitluse ette kaks aastat tagasi. Ankeet koosnes 68 erinevast küsimusest, millele oli võimalik vastata viiepallises skaalas. Loomulikult oli tagatud vastuste täielik anonüümsus, sest küsimustik puudutas ka vastajate endi kõige intiimsemaid sfääre. Vastuseid oodati 7000 inimeselt sõltumata nende sotsiaalsest positsioonist ja elukutsest ning ankeedid saadeti laiali võrdselt nii meestele kui naistele. Mõlemal juhul oli ankeedisaaja vanuse alampiir 20 aastat ja ülempiiriks 75 (!) aastat. Sealjuures üritati säilitada ka võrdseid vanuselisi proportsioone mõlema sugupoole osas. Nii et ideaalsel juhul oleks saadud võrdne pilt nii meeste kui naiste seksuaalsetest arusaamadest. Olgu aga kohe öeldud, et taoliste sotsioloogiliste uurimuste puhul ei saada iial 100 protsendilist tulemust. Alati on neid, kes ei söanda oma arvamust kirja panna ja kui panevad, siis ei läkita seda teele. Nii ka selle ankeedi puhul. Vastanute protsent oli 68 ja üllataval kombel moodustasid sellest üle poole – 39% naised. Vanuselist struktuuri arvesse võttes olid naistest kõige aktiivsemad 30- kuni 50-aastased abielus naised ning 35- kuni 45-aastased vallalised mehed.
68 punktist koosnev küsimustik oli äärmiselt mitmetahuline, millest tahaks siinkohal refereerida nelja punkti tulemusi. Küsimusele, keda peate selle sajandi seksisümboliks, vastas 38% meestest: Marilyn Monroe. Tulemus näib olevat eriti huvitav selles plaanis, et Marilyni kuju on silme ees ka meeste nooremal generatsioonil. Näiteks on 20–40 aastastest meestest tervelt 34% pidanud seda saladuslikku naist kõigi aegade kõige seksikamaks persooniks. Üsna ootuspäraselt tõusis Marilyni kasuks otsustajate meeste protsent vastanute ea kasvades, ulatudes 40- kuni 70-aastaste seas 76 protsendiliseks. N-ö paugu panid aga naised. Vastanute koguarvust pidas tervelt 81% just Monroe’d kõige seksikamaks naiseks. Vanuselise struktuuri osas oli meestega võrreldes aga olukord teine. Kõige enam hindasid Monroe’d just keskeas või vanemad naised aastates 45–60.
Nüüd ankeedi intiimsema osa juurde. Punkt 63 ei eeldanud mitte ainult viiepallises süsteemis hinnangut, vaid ka küsimust: miks just see naine ja mitte keegi teine. Siin ei osutunud võimalikuks tulemusi sotsioloogiliselt eriti täpselt töödelda, küll aga on uurijad avaldanud enam markantsemaid vastuseid. Toome siinkohal ära mõned neist.
59-aastane mees Torinost: „Poisist saadik käisin Monroe filme vaatamas. Istusin teinekord non-stopp kinos päevade kaupa, et uuesti ja uuesti näha tema naeratust või poolpaljast figuuri. Minu jaoks oli Marilyn seksikuse tipp. Tema uje naeratus oli niivõrd ärritav, et kui ma naistega voodisse olen läinud, siis olin mõttes vaid teda ette kujutanud. Eriti on see aidanud siis, kui riist on olnud väsinud või loid. Marilyn on mind aga alati välja aidanud.”
31-aastane keevitaja Rooma lähedalt: „Ma võin teile näida perverdina, aga ma olen Marilynist kogu oma elu unelenud. Mul on kodus tema suur poster. See ei ole mingi pornokas, Marilyn on seal pulloveris. Aga tema silmad ja naeratus on sellised, et ma võiksin vaid selle pildi ees istudagi. Mitte ükski paljas perse ega pärani puts ei eruta mind rohkem kui Marilyni poster.”
43-aastane Milano juuksur: „Kui ma naistel soengut teen, siis on mul silme ees vaid Marilyni valged kiharad. Eriti nukras tujus olles püüan igale kliendile pähe teha just sellise soengu nagu temal oli. Mõnikord puudub üsna vähe, et ma sealjuures nutma hakkaksin.”

26-aastane üliõpilane Roomast: „Pole midagi erutavamat, kui see tuntud fragment, kuidas Marilyni seelik tugevast tuulest üles tõuseb ja kuidas ta seda riidetükki taltsutada püüab. Vapustav! Olen selle võtnud kahekümne kordse kordsusega videosse ja võin seda vaadata lõputult. Ja muidugi see malbe, uje ja saladuslik nägu! Milline naine! Oleksin valmis loobuma oma tulevasest advokaadikarjäärist, kui mul antaks võimalus temaga voodisse minna. Aga ma ei tea, kas ma temaga kahekesi olles üldse suudaksin midagi mehist ette võtta. Ma vist lihtsalt istuksin voodi äärel ja sööksin teda silmadega.”

On vaid üks Suur Marilyn Monroe.

56-aastane pereema Rooma lähedalt: „Marilyn Monroe on minu jaoks olnud naiselikkuse ideaal. Olen teda alati võrrelnud Mona Lisaga. Neis on midagi väga sarnast. See salapärane naeratus vist ongi see, mis teeb nad minu jaoks sarnaseks. Ma ei ole küll lesbi, kuid suure tõenäosusega ei oleks suutnud ma vastu panna kui Marilyn oleks näiteks teinud mulle ettepaneku teineteist armastada. Ja ma arvan, et ma oleksin sealjuures olnud tugevamaks pooleks. Seda on tõesti imelik tunnistada, kuid nii see vist oleks.”
44-aastane naisõiguslane Veneetsiast: „Marilyn Monroe oli tõeline naine, kes langes meeste himude ja tahtmiste ohvriks. Oleks talle enam elupäevi antud, oleksime kindlasti praegu käsikäes võidelnud naiste õiguste eest.”
26-aastane vallaline töötu naine: „Mõtlen Marilynile tihti, sest saan sellest lohutust. Tema kujus on midagi sellist, mis lohutab, kui kogu maailma raskus su peale langeb. Olen sageli unelenud, et mul oleks samasugune figuur ja rinnapartii nagu temal oli. Siis oleks mul ehk kah meeste seas enam minekut. Muide, ma kasutan tema kuju tihti siis, kui ma end ise rahuldan. See on fantastiline, kui hästi see mõjub. Pole mulle Stallone’t ega De Nirot vaja.”
Need nopped ankeedivastustest kõnelevad iseenda eest. Niisuguste epiteetidega nagu Marilyn Monroe pole tema konkurente õnnistatud. Kes nad aga on? Valdavalt filmitähed nagu Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor või popstaarid Sabrina ja Madonna. Kuid nende puhul näib olevat tegemist hetke emotsioonidest ajendatud vastustega. Nii Madonna oma laadalitsi maneeridega, kui ka kunstrindadega hobusekasvu Brigitte Nielsen on üritanud saavutada Monroe kuulsust ja mainet, kuid nad on vaid armetud jäljendajad.
Ajale peab raudselt vastu vaid Suur Marilyn Monroe. Millal ilmub küll keegi, kes suudaks Marilyniga võistelda?

MAAJA

0

Your Cart