Karistamishimuline Eesti – piiril tabatud retseptiravim võib tuua kaela kriminaalasja

7 minutit lugemist

Retseptiravimina välja kirjutatud narkootilisi või psühhotroopseid aineid saab üle Eesti piiri tuua vaid loa alusel, vastasel juhul ootab seaduserikkujat ees kriminaalasi, nagu juhtus hiljuti naisega, kes pidi temalt leitud Xanaxi tableti pärast üldkasulikku tööd tegema.

Põhja ringkonnaprokuratuur määras Tallinna lennujaamas ühe Xanaxi tabletiga vahele jäänud naisele karituseks 60 tundi üldkasulikku tööd. Tolliameti hinnangul pole aga selles juhtumis midagi kurioosset. Kuna ravimite ebaseaduslikku üle piiri toomist peetakse inimese elu ja tervist ohustavaks kuriteoks, on karistused üsna karmid.

Miinimumkaristus on rahatrahv ja maksimum on vangistus kuni kolm aastat, suure koguse puhul ka kuni viis aastat. Kõik sõltub oludest ja eesmärkidest, kuidas tablett või muu ravim on üle piiri toimetatud. Kui psühhotroopsete või narkootiliste ravimitega reisitakse Schengeni riikidesse, siis on vaja igal juhul ravimiameti luba. Kui teistesse riikidesse, näiteks Venemaale, siis ühe jaemüügipakendiga ravimi puhul, milles on maksimaalset 20 tabletti, piisab arsti teatisest.

* * *

Ja nüüd allpool valik Delfi netikommentaare sellele sajandi kõige kohutavamale kuriteole.

* ÜHE Xanaxi tableti pärast…? Vaat nüüd saadi kurjategija kätte. Tase!

* Idiootsus! midagi muud pole öelda.

* Inimesel on raha vähe, meie ravimifirmad ju nagu verekaanid, lisaks riigi karvane käsi vahel, siis tuuakse Venemaalt odavalt, jäädakse vahele ja siis pannakse paragrahvid kaela, sundrahad, üldiselt keeratakse inimese elu peppu. Aga tehke kohalikud ravimid veel kallimaks, siis inimesed ei jaksa neid üldse osta, kriminaalasja kartuses ei too ka väljamaalt, jäävad haigeks ja surevad. Pole inimest, pole probleemi!

* Tegu on ikkagi kellegi EESTI IDIOODI järjekordse püüdlikkusega, mis päädib absurdiga ruudus. Õnneks on selle GEENIUSE nimi ka välja toodud. Veame kihla, et suvel ta enam ses ametis ei tööta!

* Gert Klaaseni suguste Eestisse lubamine peaks olema välistatud isegi ravimiameti loal. Sellised peaksid eksisteerima ainult Orwelli antiutoopiate lehekülgedel…

* Järjekordne bürokraatlik jaburdus!

* Haige riik…

* Eesti riigi kohal varitseb selge oht. Meie riik on muutumas politseiriigiks! Kui isiklikus tarbeks retseptiravimeid kaasas kandev kodanik tehakse lambist kriminaalkurjategijaks ja sealjuures taotakse endale vastu rindu, siis on midagi vaga valesti! Kurat küll, mis toimub!

* Idiootsuse tipp! Siin ei oskagi muud öelda.

* Eesti valitsuse ja bürokraatide eesmärk on muuta Eesti kõige kriminogeensemaks riigiks Euroopas! Ühe tableti eest vastutusele?! Idiootsuse tipp! Sel naisel polnud vist advokaati, muidu oleks tollitüübid süüdi jäänud.

* „2008. aastal ostetud retseptiravimite kogumaksumusest tasusid Eesti patsiendid 43 protsenti, mis on suurim osakaal Euroopa Liidus ja on takistuseks arsti määratud ravi järgimisel, sõnas Kiivet. Ta tõi välja, et teiste Euroopa Liidu riikide patsiendid tasuvad retseptiravimite eest 3-20 protsenti, mille kõrval torkab Eesti oma 43 protsendiga mõistagi väga teravalt silma.

* Siit hirmkalli raha eest ostetud retseptiravimitega reisile suunduv riigikodanik peab loatähe hankima? Mida see inimene siis muud nendega ikka teeb kui ravib iseenda haigust.

* Või on seadusetegijad pidanud silmas, et Eesti riigis müüakse eriliselt haruldasi retseptiravimeid, mida kuskil mujal maailmas ei müüda?

* See tädi oleks ülesse ka poodud, kui see rahaliselt kasulik olnuks. Vaesekene, ühe tableti pärast 60 tundi, loodame et ta päästetakse sellest. Häbi meie inimestele, kes seda süsteemi töös hoiavad.

* Järjekordne uudis kõverpeeglite kuningriigist. Olen mõelnud lausa sellist tervele mõistusele jaburat värki koguma hakata. Saaks bestselleri pealkirjaga „Juriidiliselt oli kõik korrektne!“

* Glaxosmiti ravimifirma poolt määriti meile siia kaela hunnikute viisi seagripivaktsiini, mida keegi ei tahtnud. Maksumaksjate raha lasti kraanist alla ja ei ühtegi kriminaalasja! Ravimitootjad panid osavalt miljonid tasku ja ongi kogu lugu.

* Ikka väga tasakaalust on need asjad ära meie riigis. Taskus olevad Xanaxi tabletid on sama suur kuritegu kui ööklubis kellelegi rusikaga vastu nägu virutamine ja seeläbi otsest valu ja ohtu tervisele tekitades. Hea, kui peksja üldkasuliku töögi saab, reaalselt vangi ei panda. Okei, kui kaasas oleva Xanaxi eest saab 60 tundi üldkasulikku tööd, siis et asjad proportsioonis oleks, tuleks ööklubis teist inimest rusikaga näkku või kehapiirkonda löömise eest karistada viie aasta pikkuse reaalse vanglakaristusega.

* Mingi väga haige riik oma haigete arusaamadega. Peaks mõnele kohtunikule või prokurörile nii muuseas jalaga näkku andma ja siis naerma „§ 263, avaliku korra rikkumine“.

* Kui mingi jõmm kedagi peksab, siis kui juhtub see ime ja teda karistatakse, siis karistatakse üldiselt ju „avaliku korra rikkumise eest.“

* Teoreetiliselt – kui inimene toob kasvõi 30 tabletti Xanaxit riiki – ja mis siis? Mis jube rikkumine see siis on? Müüb maha nendele, kellele pole arst välja kirjutanud ja see võib tervist rikkuda? Alkohol rikub vägagi tõenäoliselt tervist ja seda võivad kõik poest osta. Võib ka peoga sisse ajada palderjanitablette või aspiriini – mõlemaid saab osta ilma arsti käest luba küsimata ja enda tervist rikkuda. Kamoon, sigaret Marlboro sisaldab nikotiini, mis on kiiresti ja tugevalt sõltuvust tekitav aine. Seda saame aga osta igast poest ja ennast kiiresti füüsiliseks sõltlaseks muuta + enda tervist rikkuda. Ja nüüd mingi kuradi Xanaxiga probleem ja lausa ühiskondlik töö karistuseks.

* No võrdleme nüüd seda siis ööklubis mõnele molli andmisega ja sealt saadava karistusega. Kuigi sisuliselt lõhnab teisele inimesele rusikaga näkku või kehapiirkonda löömine tapmiskatse moodi vaikselt juba. Ega vist ennem midagi ei muutu normaalsuse poole, kui ühiskonnaliikmed hakkavad rohkem prokuröridele ja kohtunikele jalaga näkku andma ja naerma, et “palun mulle nüüd üks §263, avaliku korra rikkumine”.

* Käisin Austraalias ning olid ka ravimid kaasas. Ilmnes, et nende sisseveoks oli vaja eelnev luba. Ravimid anti kätte aga tehti trahvi 100 AUS ja sooviti ilusat reisi. Meil aga idikad algatavad kriminaalmenetluse. No anna mõistust ja siis veel imestavad, et neid ei sallita.

* Sellise mõtlemisega nagu need ametnikud-neile on rahvasuus oma nimetus – mendid.

* Idiootset seadust on vaja MUUTA!

* Lammas krt.

* Ma ei ole ammu midagi nii rumalat ja mõnitavat kuulnud, et pere- või eriarsti poolt väljakirjutatud ja oma tarbeks kaasa võetud ja tagasitoodud ravimid (olgu üks või paarkümmend tabletti) on kriminaalkuritegu, et kodaniku välismaale sõitmise ja seal ellu jäämise üle otsustab ravimiamet, kes kas annab loa või ei anna.

* See on selleks, et ravimivahendajad saaksid riigi toel müüa neljakordse hinnaga kohapealseid rohtusid!

* Lahe riik, purk viagrat kotis – oled kriminaal, tapad inimese võid saada tingimisi.

* Rahulikult oleks võinud kaks aastat tingimisi määrata. Loodame, et ametnikud saavad selle eest ka preemiat!

* Ilma karmide meetmeteta oleks võimatu tagada, et ravimid on Eestis kallimad kui mujal Euroopa Liidus, Venemaast rääkimata.

* Aga äkki keegi Ravimametist viitsib vastata, kas poole tableti eest oleks ka kriminaalasi algatatud.

* Kui üks AMETNIK ikka on jobu, siis pole midagi teha.

* Miinimumkaristus oli rahatrahv, aga ühe Xanaxi eest saab eelnevate rikkumisteta neiu krimka ja 60 tundi üldkasulikku tööd? Peaks anarhistiks hakkama ja selle süsteemi vastu mässu tõstma, kopp on ees, noh.

* Jumal tänatud, et olen terve kui purikas ja mingeid ravimeid ei vaja, aga maailm on muutumas mingiks sürrealistlikuks antiutoopiaks, kus inimene on loodud ainult seadust täitma ja Jumal on asendatud Ametnikuga.

Maaja: Ravimite ebaseaduslikku üle piiri toomist peetakse inimese elu ja tervist ohustavaks kuriteoks. Inimene tõi ühe tableti ja juba on tegemist kuriteoga ja ilmtingimata on vaja karistada! Seni kuni meil on vabamüügil sigaretid ja alkohol (surnuks joomist ei takista keegi), pole riigil mingit moraalset õigust rääkida rahva tervise eest hoolitsemisest. Kui inimene peab kuude viisi ootama eriarsti juurde pääsemist, siis see pole kuritegu. Kui vähihaige sureb enne, kui (kiiritus)ravi järjekord temani jõuab, siis ka see pole kuritegu. Riigil on alati õigus. Eesti käitub nagu väike kuri nähvits, kes haugub igaühe peale ja üritab igale möödujale hambaid säärde lüüa. Kui kurjast koerast saab jagu, virutades talle jalahoobi, siis kurja riigiga on pisut keerulisem. Ainuke võimalus on lasta sellel kurjal nähvitsal klähvida, aga mitte anda võimalust hammustamiseks.