Diagnoosi panevad unenäod

4 minutit lugemist

Praeguseks on teadlased autentselt kindlaks teinud, et unenäod on sageli seotud meie alateadvusega…

Üks une funktsioonidest on pidev kontroll meie siseorganite töö ja organismi süsteemide üle. Milliste tahes häirete korral nende funktsioneerimises püüab alateadvus sellest unenägude sisu kaudu teada anda meie teadvusele. Sealjuures teeb ta seda ähvardava haiguse juba esimeste tunnuste tekkimisel, keelitamaks seda ennetama või kiiresti ravima. Sestap – kui pöörata tähelepanu unenägude sisule, osutavad need täpsemini kui ükski röntgeni- või ultraheliaparaat ühele või teisele patoloogiale, mis on organismis alles tekkimas, aga ka juba arenevale haigusele.
Alustagem südamehaigustest. Nende ettekuulutajateks on väga emotsioonideküllased, sageli õudusunenäod, mis sunnivad südaööl ärkama külmas higis. Unenägude sisu on tihti seotud kaelamurdvate, hullumeelsete tagaajamistega, kukkumisega suurest kõrgusest, uskumatute hüpetega ja praktiliselt alati allakukkumisega. Selliste unenägudega kaasneb pärast ärkamist alati suur ehmatus või surmahirm.
Hüpertoonia eest hoiatavad ärevad, katkendlikud unenäod, milles inimene on sattunud mingi katastroofi, maavärina, pööristormi või tulvavee keskmesse. Ta võib jääda rusude alla, kukkuda auku, kanalisatsioonitorru, saada terroristide rünnaku ohvriks. Kusjuures hüpertooniat ettekuulutavatele unenägudele on iseloomulik see, et sellega võivad kaasneda vinguvad või kõvasti sisisevad helid, millest kõrvad lukku lähevad. Neile unenägudele eelnevad, iseloomulikult hüpotooniale (normaalsest madalamale vererõhule), alanenud energeetikatase, sündmuste loid areng, kahvatu tagapõhi, unenäod ise katkevad. Neis valdab teid väljapääsmatusetunne, ülim jõuetus, milles on raske end isegi liigutada, midagi tõsta või saada hakkama mõne väga hädavajaliku toiminguga – näiteks jõest üleujumisega. Unes võib esineda tugev verejooks, ent inimene pole võimeline midagi tegema selle peatamiseks. Reeglina puudub seejuures vähimgi hirmutunne, on vaid ülisügav apaatsus, ükskõiksus, soovimatus vastu panna.
Veresoonkonda puudutavatele häiretele-haigustele osutavad unenäod, milles lausa väljakannatamatuseni sügelevad käed, jalad, lõpuks kogu keha. Inimene võib ärgata külmas higis, tajuda liigeste tuimust, nahal külmavärinaid.
Hoiatused hingamisteede haigestumise ohust on väga lühikesed, kiired, palavikulised unenäod eredate, sageli fantastiliste kujunditega. Inimest kägistatakse, ta langeb kitsasse, ahistavasse, suletud ruumi, või laskub ta rinnale midagi suurt ja rasket, mis võib olla mistahes kogukas loom või mingi fantastiline olend. Lühidalt – unenäos toimub tegevus, mille tulemusel tajutakse lämbumispiina, rinnakorvi kokkusurumist, õhu osalist või täielikku puudumist.
Mao- ja soolestikuhaigustele viitavatele unenägudele on iseloomulikud ebameeldivad maitsmiselamused. Samal ajal võivad maohaavandi puhul esineda unenäod kõrvetistest, südamepööritusest ja isegi tugevatest oksendushoogudest. Maksahaigusi saadavad uned haavatasaamisest, vere maitsest huultel ja suus.
Seedetrakti häiretest ja mürgistustest annavad unenägudes sageli märku toored lihatooted (sealjuures riknenud), roiskunud kalad, mittesöödava toidu söömine, kummalise ja ebameeldiva maitsega road jne.

Neuroosisümptomite puhul nähakse unenägusid vägivalla ilmingutega. Neis võivad sageli figureerida võõrad inimesed, või satub inimene ise tundmatusse olukorda ega tea, mida teha. Sellistel puhkudel pole unenäol loogilist lõppu, see lõpeb halvasti, jättes ebameeldiva sademe terveks päevaks. Depressiooni ettekuulutajaks on unes ekslemine mööda pimedaid, kõmavaid koridore, sattumine mingitele umbteedele, galeriidesse, uste ja akendeta ruumidesse.
Üldiselt on siseorganite haiguste tunnuseks selline olukord, et unenäos ei suudeta ületada takistusi ega leida väljapääsu tekkinud olukorrast. Näiteks sulguvad uksed otse nina all, veereb minema viimane vagun, ja auk muutub laiemaks hetkel, mil inimene sellest üle hüppama valmistub, kusjuures keegi kõrval saab selle kõigega kergesti hakkama. Ümbritsevad inimesed oleksid justkui tuttavad, samal ajal välimuselt siiski teistmoodi, teises riietuses ega tunne teid miskipärast ära.
Gripi jm viirushaiguste ettekuulutajaks on unenäod, milles inimene põleb tules, vihtleb saunas, supleb kuumas vees, paneb selga või kannab kitsaid, ebamugavaid rõivaid, joob rohkelt vedelikku, janu ometi kustutamata. Reeglina nähakse selliseid unenägusid mõni päev enne haiguse üleminekut varjatud (latentsest) faasist ilmsesse, mil haigestumise tunnused on juba väliselt nähtavad.
Ent need unenäod, mis kuulutavad tervekssaamist või väljapääsu kriisist, esinevad piltidena malbest valgusest ja eredast päikesest. Jõuate pimedusest valguse kätte või sumate puhtasse, läbipaistvasse veevoolu. Või kogete unes oma võitu lahingus, kakluses, mingis võistluses. Võivad esineda ka uned, mis tulvil erksavärvilisi, ilusaid, puhkevaid õisi, või ümbritsevad teid rõõmsad, müravad lapsed.

MAAJA