Bangkoki Suur Palee ja Smaragd-Buddha templikompleks (galerii)

3 minutit lugemist

Wat Phra Kaew ja Suur Palee
Selle templikompleksi ehitustööd algasid 1782. aastal, et ära märkida uue pealinna asutamine ja pakkuda pühale Smaragd-Buddhale (Phra Kaeo) puhkepaika ning kuningale eluaset.
Kunagi oli see 1900-meetrise müüriga ümbritsetud kompleks isemajandav linn. Kuninglik perekond elab praegu Dusitis, kuid Wat Phra Kha on endiselt Tai kõige püham tempel – enne sisenemist peavad külalised katma oma põlved ja õlad.
Kui Bangkokis jagub aega vaid ühe vaatamisväärsuse jaoks, valige selleks Wat Phra Kaew ja Suure Palee kompleks (avatud iga päev 8.30–15.30, sissepääsumaks), mis asub jõest veidi ida pool, Tha Changi kai ääres. Üheski teises templis ei ole tüüpiline Tai kunst sedavõrd hästi esindatud kui siin, Smaragdbuda templis – tänu kiiskavale välisilmele ja rikkalikule kunstivaramule kuulub see Aasia arhitektuuri-imede hulka.
Wat Phra Kaew on Bangkoki esimene suur templikompleks. Sinna sisenedes märkate vasakul kolme suursugust ehitist, milleks on tohutu kullatud Phra Si Rattana Chedi, Phra Mondop (budistlike käsikirjade raamatukogu) ja Prasat Phra Thep Bidom (kuninglik Pantheon). Phra Mondopi taga on suur liivakivist Angkor Wati mudel. Sellest põhja pool leiate Viham Yoti (palvuste saali), mis on ühendatud Ho Phra Nakiga (kuninglik mausoleum) vasakul ning Ho Phra Montien Thamiga (raamatukogu) paremal.
Seejärel jõuate Smaragdbuda bot’i juurde, mis ehitati spetsiaalselt kuningriigi kõige austatuma kuju, Smaragdbuda jaoks. Kõrgel pjedestaalil istuv jadeiitkuju on üllatavalt väike, kõigest 66 cm kõrgune, aga fakt, et teda niivõrd austatakse, ei tekita kahtlusi tema tähtsuse suhtes.
Wat Phra Kaew ja Suure Palee külastamiseks varuge kindlasti vähemalt paar tundi, et nendest mingitki ettekujutust saada. Pidage meeles, et nõutav on korralik rõivastus ning varrukateta T-särkide, kannataguse rihmata kingade, lühikeste pükste ning miniseelikute kandmine on keelatud. Peasissepääsu ees valvatakse riietusnõuete järele rangelt.
Wat Phra Kaew juurest pöörake vasakule, kus asub Suur Palee. Seal on esimene märkimisväärne hoone Amarin Vinitchai troonisaal. See oli kolme esimese Chakri dünastia kuninga – Rama I, II ja III – residents. Rama I ajal ehitatud hoones on kaks trooni – ülemine on laevakujuline, alumine kaetud oivalise üheksakordse valge baldahhiiniga.
Järgmine on majesteetlik Chakri Maha Prasat. Selle ehitas 1882. aastal rahvusvaheliselt meelestatud kuningas Rama V ning siin segunevad Aasia ja Itaalia renessanss-stiilid. Peatrepp ja keskne rõdu on eriti tähelepanuväärsed. Neid katab traditsiooniline katus, millel paiknevad kolm seitsmeastmelist torni. Keskmise torni all seisab kuldne urn Chakri kuningate tuhaga.
Selle hoone juurest vasakul valvab 200-aastane kivist lõvipaar Dusit Maha Prasati (Dusiti vastuvõtusaal) sissepääsu. Seal arutasid kuningad riigiasju. Praegu on see viimane puhkepaik lahkunud kuningatele enne kremeerimist lähedalasuval Sanam Luangi väljakul.
Väljaku servas, Dusit Halli lähedal asub elegantne valgest marmorist hoone Arporn Phimok Prasat (Rõivastuspaviljon). See oli ehitatud kandetooli kõrgusena ning kuningas kohendas seal enne troonisaali suundumist oma pidulikku peakatet.
Otse vastas on Wat Phra Kaew muuseum, mis sisaldab kristallist, hõbedast, elevandiluust ja kullast valmistatud oivaliste budakujude kollektsiooni, samuti kauneid lakksirme.
Väljudes võite külastada Relva- ja Mündimuuseumi. Kahes vanglat meenutavas tunnelis on klaasvitriinides eksponeeritud 11. sajandist pärit kuldmündid, mõõgad ja kroonijuveelid.

« of 5 »

NB! Loe ka:
Bangkoki ja Pattaya kuumad ööd
Bangkok (galerii)
Mekongi jõgi, Laos (galerii)
Kambodža (galerii)