Alkoholi salakarid

1 minutit lugemist

Väike laps võib surra 60–70 g korraga joodud viinast

Täiskasvanud tugeva mehe „päevanorm“ – 100-150 g viina, on surmav 6–8- aastasele lapsele.

Alkohoolsete jookide tarvitamine varases eas kutsub esile haiguslikke muutusi veres ning rikub normaalset ainevahetust. Selle tulemusena tekib kehvveresus, pidurdub kasv ja üldine areng.

Alkohol mõjub kahjulikult valgetele verelibledele. Need kaotavad võime võidelda haiguse tekitajatega.

Lapsed, kes tarvitavad alkohoolseid jooke, põevad oma eakaaslastega võrreldes hoopis sagedamini nakkushaigusi ning taluvad neid harvemini.

Alkoholi toimel tekivad lastel siseelundite rasked haigused. Lapseeas on eriti kergesti kahjustatavad seedeelundid, magu ja soolestik.

Alkoholijoove nõrgendab tähelepanu, mõttetegevust, ja liigutuste koordinatsiooni. Aistingud nõrgenevad. Joobe ajal esineb kõrgenenud ärrituvus, pärast depressioon. Pikaajaline rohke kasutamine põhjustab funktsionaalseid kahjustusi või orgaanilisi muutusi (jäsemete närvide kahjustused, nõdrameelsus).

Põhjustab maokatarri, kõhunäärmepõletikku, mille tagajärjeks on seedehäired ja suhkruhaigus. Risk haigestuda söögitoru- ja pärasoolevähki on tavalisest suurem.

Alkoholi tarbimine muudab maksa ainevahetust, pikaajalisel alkoholi tarbimisel maks rasvub ja muutub põletikuliseks hepatiit). Umbes neljandikul alkohoolikutest on maksatsirroos – suur osa maksakoest on asendunud sidekoega.

Kõige hullemaks kohaks lapse organismis, mida alkohol kõige julmemalt kohtleb, on kesknärvisüsteem – eeskätt peaaju. Peaaju õrn veerikas kude imab endasse kergesti alkoholi, mis hävitab närvirakke. Seepärast alkohoolsete jookide joomine lapse- ja noorukieas toob endaga kaasa sügavaid haiguslikke muutusi kesknärvisüsteemis. Hävitab ajurakke, mistõttu on kahjustatud mälupiirkond. Tekivad mäluhäired, depressioon, makskahjustus, keskendumisvõime on häiritud.

Joomine põhjustab psüühilisi häireid alates unetusest ja ärevusest, lõpetades tõsiste psühhoosidega.

Raseduse aegne tarvitamine põhjustab kesknärvisüsteemi kahjustusi ja vaimse arengu pidurdumist, loote väärarengut.

Lootele võib mõjuda kahjulikult ka isa alkoholilembus.

Loodet kahjustab juba ühekordne alkoholiannus.

Vanemate alkoholism on sagedasemaks vastsündinu alaarengu põhjuseks.

Eriti rangelt on keelatud alkoholi tarbimine kolmel esimesel raseduskuul. Sest sel ajal moodustub loote närvisüsteem.